“Sa më duan? Persona të ndryshëm në rrjetet sociale më shkruajnë gjëra të bukura të tipit: je e shëndoshë, je vulgare, je e shëndoshë, je vulgare. Më kanë thënë edhe se bëj publicitet për shtëpiaket (nuk mendoja se kjo ishte një gjë e gabuar). I dashuri më thotë shpesh: “Mos i jep rëndësi, këta njerëz nuk e meritojnë kohën tënde”. Ka të drejtë, nuk duhet as t’i lexoj komente të tilla, por nuk u rezistoj dot.

Në një nga komentet që më kanë bërë, duke më thënë “Je e shëmtuar”, mendova: “Po edhe sikur të isha e shëmtuar, çfarë pastaj?”. Atij komenti i dhashë një pëlqim dhe mund të them se u ndjeva mirë. Mendoj se edhe personi që kishte komentuar, edhe me aq e kuptoi mesazhin që doja t’i jepja. Mirëpo për ta bindur më tepër, iu kundërpërgjigja: “E di çfarë? Ke të drejtë, jam e shëmtuar dhe ta shpif. Por, a nuk mendoni se ta shpifësh është diçka e bukur? Në një periudhë kur të gjithë duan të jenë më të mirët, kur të gjithë nuk duan të shihen keq nga të tjerët, të dukesh keq është një akt revolucionar, është një e drejtë që unë e mbroj me dinjitet”.

“Nga sot unë i falenderoj gjithë urryesit e mi dhe të vërtetat që më thonë. Për gjithë komentet e tyre të tipit: “Ta shpif; Je e shëndoshë; Nuk të bën aspak për të qeshur; Je vulgare etj”, kam vetëm një përgjigje: “Po, unë ta shpif. Por kam dhe unë defektet e mia”. – Michela Giraud

Ju pëlqen!

Ky rrëfim na bën të kuptojmë edhe një herë rëndësinë që duhet t’u japim mendimeve në rrjetet sociale. Të gjithë bëhen filozofë teksa japin ide online, pa e menduar se ato komente ndikojnë tek dikush në mënyrë direkte ose jo. Dhe më e keqja nuk është se ia thua përballë dhe mund ta zbukurosh një fjalë të thënë në mënyrë të nxituar. Diçka e shkruar nuk ndryshohet dhe ka një ndikim shumë më të madh.

Askush nuk duhet t’i marrë parasysh mendimet e të tjerëve në rrjetet sociale, për aq kohë sa nuk mund të të gjykojë dikush që as të njeh. Edhe nëse të njeh, prapë nuk po kalon nëpër sfidat që po kalon ti dhe nuk e ka aspak të drejtën e gjykimit. Anashkaloji komente të tilla dhe vazhdo jetën sikur asgjë të mos ketë ndodhur. Merr parasysh kritikat nga ata që duan vërtet të të shohin më mirë, nga ata që të kanë mbështetur dhe do të mbështesnin përherë. Jo nga persona që duan të të shohin më keq nga vetja, pasi kjo gjë u duket sikur i lartëson.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!