Një monedhë e rrallë e mbretërimit të Edward VIII e vitit 1937 është blerë nga një koleksionist privat për 1 milion paund (1,31 milion dollarë), duke e bërë atë monedhën më të shtrenjtë britanike ndonjëherë. Monedha ishte një nga gjashtë të tilla, të përgatitur nga Royal Mint kur Edward u bë mbret në 1936 dhe do të prodhohej në masë për qarkullim të përgjithshëm nga 1 janari 1937.

Por, ai abdikoi në dhjetor 1936 – duke lënë punën e tij si mbret -, që do të thotë se prodhimi u anulua dhe monedhat me fytyrën e tij nuk hynë kurrë në qarkullim. Edward VIII këmbënguli që portreti të tregojë anën e tij të majtë, të cilën ai e preferoi, duke thyer traditën e secilit monark të ri që përballet me drejtimin e kundërt me paraardhësit e tyre. Monedha nuk është më në qarkullim por prapë pranohet si tender ligjor në Britani.

E prodhuar nga ari 22 karatësh, është pak më i vogël dhe më i lehtë se një monedhë paund moderne, duke matur 22 milimetra në diametër dhe peshon 7.98 gram. Nga gjashtë të prodhuar fillimisht, katër janë në muze dhe institucione dhe dy janë në pronësi private. Ekzistenca e tyre nuk ishte e njohur gjerësisht deri në vitin 1970, pasi ato u mbyllën dhe nuk u trajtuan si pjesë e koleksionit të muzeut Royal Mint, për shkak të ndjeshmërisë së abdikimit të Edward. Royal Mint nxori këtë monedhë të veçantë nga një koleksionist në Shtetet e Bashkuara për ta kthyer atë në Britani për blerësin e ri.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!