Në një reagim të fundit, Lista Serbe, ka akuzuar qeverinë e Kosovës, siq thonë këta, për vazhdimin e një “fushate persekutimi kundër serbëve që jetojnë në veri të Kosovës”. Partia serbe pretendon se qeveria e Kurtit po zbaton një “plan djallëzor” që synon “të dëbojë gjysmën e popullsisë serbe në Serbinë qendrore dhe gjysmën tjetër në birucat e Kosovës.”

“Duke zbatuar planin e tyre djallëzor sipas të cilit gjysma e serbëve duhet të dëbohen në Serbinë qendrore dhe gjysma në kazamatët e Kosovës, regjimi antiserb Albin Kurti vazhdon me persekutimin e serbëve në veri të Kosovës dhe Metohi para syve të mbarë ndërkombëtarëve. komuniteti, misioni më i madh ushtarak në Evropë Kfor dhe misioni më i madh i BE-së në Evropë – EULEX”, – thuhet në reagim.

Lidhur me arrestimin e kriminelit serb Dalibor Spasic, Lista Serbe ka akuzuar Kurtin se po “kërkon çdo ditë që me veprimet e tij të provokojë reagimin e popullit serb”.

Ju pëlqen!

Në reagim po ashtu akuzohet Qeveria e Kosovës për vazhdim të angazhimit në veprime që përkeqësojnë më tej tensionet, pavarësisht thirrjeve të përfaqësuesve ndërkombëtarë, përfshirë Shtetet e Bashkuara, për de-përshkallëzimin.

Lexo po ashtu:  Masakra e BEOGRADIT ndaj SHQIPTARËVE, 21 vjet më parë në Reçak u VRANË dhe u masakruan nga SERBIA 45 SHQIPTARË të paarmatosur.

Lista Serbe ka kritikuar heshtjen e përfaqësuesve ndërkombëtarë duke u kërkuar të “reagojnë kundër arrestimeve dhe fushatave të vazhdueshme që synojnë serbët në Kosovë.”

“I pyesim përfaqësuesit ndërkombëtarë edhe sa nikoqirë serbë duhet të arrestojë Kurti që të ngrini zërin dhe të kërkoni që serbët të lirohen dhe të mbrohen nga liria nga akuzat e rrejshme, sepse ndryshe nga të arrestuarit në Rashkë, asnjë serb nuk ka bërë asgjë të paligjshme apo pronësore. armë zjarri siç e pamë me policët e Kosovës gjatë arrestimeve”, – thuhet në reagim.

Ata kërcënojnë se nëse “persekutimi” vazhdon, e gjithë popullata serbe mund “të detyrohet të mbrohet”.

“Ky është momenti i fundit që bashkësia ndërkombëtare të ndërhyjë drejtpërdrejt dhe ta pengojë Kurtin të provokojë luftë, sepse me lëvizjet e tij ai do të detyrojë të gjithë popullin serb të mbrohet nga kryengritja e Prishtinës dhe atëherë do të ishte një rrugë pa kthim. Asnjë njeri normal nuk dëshiron, sepse do të ishte fatale për të gjithë në këtë zonë”, – thuhet në fund të reagimit.

Lexo po ashtu:  Kurti për dorëheqjet dhe kthimet e zyrtarëve serbë: "S'ka pazare, Ne nuk jemi një shtet diktatorial që vendos se kush kur shkon dhe kush kur kthehet”
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!