A hani mëngjes rregullisht? Nëse ndodh që e kaloni mëngjesin pa konsumuar asgje, është më mirë të hani një mollë. Kjo sepse ato janë të larta në fibra dhe vitaminë C dhe gjithashtu kanë pak  kalori.

Përmirësoni tretjen duke nxitur sekretimin e acidit gastrik

Siç u përmend më lart, mollët janë të pasura me fibra dietike, kështu që mund të ndihmojnë tretjen duke nxitur aktivitetin e stomakut tuaj.

Ju pëlqen!

Kanë veti të shkëlqyera detoksifikuese

Ngrënia e mollëve në mëngjes eliminon kolesterolin e keq dhe kripën e grumbulluar në trupin tuaj. Pra, nëse hani mollë për një kohë të gjatë, kjo do të përmirësojë aktivitetin e metabolizmit.

Ndihmon në parandalimin e kapsllëkut

Ngrënia e mollëve me përmbajtje të lartë fibrash jo vetëm që ndihmon në parandalimin e kapsllëkut, por edhe forcimin e arterieve dhe presionin e lartë të gjakut.

Ndikon në lehtësimin e lodhjes dhe kujdesin ndaj lëkurës

Mollët janë të ngarkuara me vitaminë C. Pothuajse gjysma e përmbajtjes së vitaminës C të mollës është pikërisht nën lëkurë, kështu që është një ide e mirë të hani mollë me lëkurën tuaj. Ato gjithashtu mund të kenë një efekt kundër plakjes dhe janë shumë efektive në parandalimin e ftohjes dhe tejkalimin e lodhjes.

Lexo po ashtu:  Ja çfarë i ndodh trupit dhe mendjes suaj nëse ecni 30 minuta çdo ditë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!