Virusi korona është akoma shumë i panjohur për botën. Por hulumtimi sjell njohuri të reja çdo ditë. Tani një ekip gjerman zbuloi se njerëzit e infektuar treguan më shumë simptoma se sa ato që diheshin deri tash.

Virusi i ri i koronës po përhapet në të gjithë botën, epidemiologët kërkojnë pa u lodhur për ta kuptuar atë – dhe për ta mposhtur atë. Tani një ekip studiuesish nga Universiteti i Bonit (D) ka zbuluar simptoma të reja. Kjo është ajo që thotë shefi epidemiologu Hendrik Streeck në një intervistë për «FAZ».

Epidemiologu dhe ekipi i tij intervistuan më shumë se 100 njerëz të infektuar, pa përfshirë asnjë nga rastet shumë të rënda. 91 përqind e të infektuarve kanë vetëm simptoma të buta ose të moderuara, i tha Streeck gazetës. Këto përfshijnë simptomat e njohura siç janë kolla e thatë dhe ndoshta ethet.

Ju pëlqen!

Çdo person i tretë i infektuar ka diarre – më shumë sesa pritej.

E reja e kësaj, është fakti që rreth dy të tretat e të pyeturve u ankuan se kishin humbur erën dhe shijen për disa ditë.

“Shkon aq larg sa një nënë nuk mund të nuhasë pelenën e mbushur të fëmijës së saj,” thotë epidemiologu. Të tjerët nuk mund të nuhatnin më shamponin e tyre dhe shijën e gjellës.

Për më tepër, 30 për qind kishin diarre. Simptoma nuk është e re, por është padyshim më e zakonshme se sa pritej, siç thotë Streeck. Studiuesit ende nuk mund të thonë kur shfaqen këto simptoma. “Por ne mendojmë pak më vonë në infeksion.”

Materiali gjenetik në guacën e tualetit

Sidoqoftë, epidemiologu kryesor e sqaron edhe një herë: “Koronavirusi është më pak i rrezikshëm sesa Sars-1 origjinal”.

Megjithatë, ajo po përhapet me shpejtësi. Patogjeni i ri do të prodhohej në zonën e sipërme të fytit dhe është “shumë më infektive sepse virusi hidhet nga fyti në fyt, të themi,” shpjegon epidemiologu.

Ekipi i tij kishte marrë mostra ajri dhe njollosje nga karremët, telefonat celularë dhe telekomandat, madje kishte mbledhur mostra uji tualeti për të provuar nëse virusi mund të përhapet edhe nëpër jashtëqitje.

Streeck: «Kjo është një frikë që nuk është provuar akoma. Sidoqoftë, ne gjetëm materialin gjenetik të virusit në guacën e tualetit, që nuk do të thotë se është gjithashtu infektiv. » (SIB)

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.