Shqipëtar

Shqipërin’ e mori turku, 
i vu zjarr! 

Shqipëtar, mos rri, po duku, 
shqipëtar! 

Ju pëlqen!

Mjaft punove për të tjerë, 
o fatkeq! 
Kujto vendin tek ke lerë 
dhe tek heq. 

Të ka bërë perëndia 
luftëtar, 
si s’të lodhi robëria, 
shqipëtar! 

Erdhi dita të ngresh kokë, 
të kërkosh 
lirinë, bashkë me shokë 
të lëftosh! 

Mos bëni si keni bërë 
gjer më dje, 
por të lëftoni të tërë 
për Atdhè. 

Pesëqind vjet kemi rruar 
me pahir, 
Lidhurë me këmn’ e duar 
me zinxhir!… 

Myslyman’ e të krishterë 
jemi keq! 
Të ngrihemi që të tërë, 
djem e pleq! 

Të ngrihemi të dëftojmë 
trimëri; 
ja të vdesim ja të rrojmë 
për liri! 

O moj Shqipëriz’ e dashur, 
memëdhè, 
Të shoh me buzë të plasur, 
si më sheh. 

U shkretove anembanë, 
Shqipëri, 
se shqiptarët s’kanë 
dashuri. 

Gjithë djemtë që ke qarë 
dhe mban zi, 
për Morenë janë vrarë, 
për Turqi! 

Zhvish rrobat e robërisë, 
memëdhè, 
vish armët e trimërisë 
se ke ne! 

Andon Zako Cajupi –  /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Lexo po ashtu:  Hapet thirrja publike për propozimin e Titullit “Guximi Intelektual” për vitin 2021
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!