Një nga mitet kryesore të ushqimit ka të bëjë me vezët, që do të thotë se të hash shumë (sidomos të verdhën) mund të shkaktojë probleme të ndryshme shëndetësore. Ideja qëndron në besimin se konsumi i kolesterolit provokon rritjen e atij që tashmë është i pranishëm në organizëm. Duket logjike, apo jo?

Mirë, studimet e fundit kanë treguar se nivelet e kolesterolit në trup nuk janë të kushtëzuara nga ky ushqim. Sot e dimë që trupi ynë e prodhon këtë substancë katër herë më shumë sesa mund ta marrim me ushqim në një ditë.

Kontributi i vezëve në dietë nuk është aspak i rëndësishëm në këtë kuptim. Një aspekt interesant për të studiuar do të jetë ndikimi i ushqimeve me të cilat shoqërojmë vezët.

Lexo po ashtu:  Studimi paralajmëron: Përdorimi afatgjatë i paracetamolit, shkak për infarkte dhe goditje në tru!
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!