Disa ditë më parë, presidenti i Republikës Çeke, Milos Zeman, gjatë një vizite në Beograd u kërkoi falje serbëve për bombardimet e kryera nga NATO në vitin 1999, gjatë luftës së Kosovës.

“Serbia na ka mbështetur dhe ne e bombarduam. Më lejoni të them menjëherë se unë kërkoj falje për bombardimin e RFJ-së. Ishte një gabim. Si burrë, do t’i kërkoja popullit serb të na falte. Më ka shqetësuar për një kohë të gjatë kjo gjë”, citohet Zeman nga B92.

Por Ministria e Jashtme çeke distancohet nga këto deklarata, të cilat sipas saj nuk përfaqësojnë Çekinë, por opinionin personal të presidentit çek.

Ju pëlqen!

Në përgjigje të interesimit të MCN TV, Ministria e Jashtme Çeke sqaron se “komentet e Presidentit Zeman ishin deklarata e tij personale. Politika e rajonit të Ballkanit Perëndimor ka shumë ndërlikime. Nevojitet një dialog afatgjatë për të zgjidhur jo një, por dhjetëra, në mos qindra veprime të gabuara”.

Zeman i referohet ndërhyrjes ushtarake të NATO-s në konfliktin e Kosovës në vitin 1999. Në atë kohë Zeman ishte kryeministër dhe Çekia sapo ishte anëtarësuar në NATO.

Lexo po ashtu:  Europa vendos ndalimin e naftës ruse dhe nënprodukteve të saj

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!