Ministri i Tregtisë së Serbisë, Rasim Ljajiq ka deklaruar se Serbia humb  çdo ditë  1 milion e 39 mijë euro për shkak të taksës së vendosur nga Kosova.

Deklarata e ministrit është bërë në një intervistë për “Novosti”

“Gjatë gati 14 muajve që është vendosur taksa, në territorin e Kosovës janë dërguar më pak mallra nga Serbia që kapin vlerën e 435 eurove, krahasuar me periudhën e njëjtë para vendosjes së taksës”, i ka thënë Lajiqi gazetës.

Ju pëlqen!

Gjithashtu ka shtuar se pozicionin e kompanive serbe e kanë marrë kompanitë nga: Greqia, Bullgaria, Hungaria, Kroacia, Sllovenia, Turqia dhe Maqedonia e Veriut.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!