Ministri i Jashtëm i Francës, Jean-Yves Le Drian, ka deklaruar se Libani rrezion të zhduket nëse struktura e pushtetit nuk ndryshon.

“Rreziku për Libanin është zhdukja kështu që reformat duhet të bëhen. Liderët e vendit janë kapur në një konsensus mosveprimi”, tha ministri francez.

Ai ka përsëritur mesazhin e presidentit Macron për krijimin e një qeverie të re në mënyrë që të menaxhohet situata e krijuar pas shpërthimit të datës 4 gusht në Beirut.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!