Ministri gjerman: Ukrainës i kemi dërguar sistemin gjerman të mbrojtjes ajrore Iris-T

Ukraina ka marrë sistemin modern të mbrojtjes ajrore Iris-T nga Gjermania, kjo sipas deklaratës së qeverisë gjermane. Sistemi i mbrojtjes mund të mbrojë një qytet të tërë.

Ministrja gjermane e mbrojtjes Christine Lambrecht premtoi gjatë një vizite në Odesa më 1 tetor se sistemi i parë Iris-T do të dorëzohej brenda “disa ditësh”.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!