Minatorët e Bulqizës nuk janë vetëm!

Sindikata e Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës organizoi këtë të diel në Tiranë një protestë që u mbështet nga qytetarë dhe organizata të shoqërisë civile, përfshirë Qendrën e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Shqipëri. Kërkesat e sindikatës përfshinin kontratën e re kolektive, rritje pagash, rishikim normash, pagesa e bonusit të fundvitit, njohjen e vështirësisë dhe vjetërsisë në punë, dëmshpërblim për aksidentet në punë, ndalimin e presioneve ndaj minatorëve dhe rikthimi në punë të katër drejtuesve të sindikatës që i kanë larguar në mënyrë të jashtëligjshme.

Protestuesit i shpalosën kërkesat gjatë një marshi që u ndal përpara Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë, përpara Kryeministrisë, para zyrave të kompanisë “AlbChorme” dhe përpara Inspektoriatit të Punës. Minatorë e aktivistë të shoqërisë civile i bënë thirrje institucioneve të shtetit të përmbushin kërkesat e sindikatës dhe të ndalet shtypja e të drejtave të punëtorëve.

Ju pëlqen!

Kauza e minatorëve të Bulqizës i prek të gjithë shqiptarët. Lëvizja VETËVENDOSJE! në Shqipëri synon bashkimin e kauzave si rruga drejt çlirimit të shtetit nga kapja dhe drejt zhvillimit të vendit.

Tiranë, 26 janar 2020

Lëvizja VETËVENDOSJE!
Qendra në Shqipëri

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!