“Ne nuk jemi të pasur. Unë jam i pasur”. Kjo është fraza që legjenda e NBA-së Shaquille O’Neal u thotë shpesh fëmijëve të tij. Dhe siç e pranon ai, fëmijët e tij janë paksa të hutuar me të dhe nuk e kuptojnë.

Basketbollisti 49-vjeçar, i cili fitoi 286 milionë dollarë gjatë karrierës së tij në NBA dhe shumë marrëveshje të tjera reklamash, inkurajon fëmijët e tij të bëjnë paratë e tyre.

“Duhet të kesh një diplomë bachelor ose master dhe më pas, nëse do që unë të investoj në një nga kompanitë e tua, duhet të ma prezantosh. Ma sillni dhe unë do t’ju njoftoj. Nuk ju jap asgjë”, u thotë ai.

Ju pëlqen!

Në 19 vitet e karrierës së tij, O’Neill luajti për Orlando Magic, Los Angeles Lakers dhe Miami Heat, dhe ka gjashtë fëmijë, të cilët tani janë midis 15 dhe 25 vjeç. Dhe ai nuk është i vetmi multimilioner i famshëm që refuzon t’ua japë paratë e fituara fëmijëve të tij.

Aktori Daniel Craig tha se “filozofia ime është t’i heq qafe para se të vdes”, duke shtuar se “nuk do të ishte mirë t’u lija miliona trashëgimtarëve”. Muzikanti britanik Sting, i cili ka një pasuri prej 400 milionë dollarësh dhe gjashtë fëmijë, ka deklaruar se synon të shpenzojë pjesën më të madhe të parave të tyre. “Unë u thashë se nuk do të mbeten shumë para, sepse po i shpenzojmë”, tha ai në një intervistë.

Miliarderët Warren Buffett dhe Bill Gates kanë shprehur pikëpamje të ngjashme ndër vite. Bashkëthemeluesi i Microsoft-it është shprehur se “fëmijët tanë do të marrin një arsim të shkëlqyer dhe disa para, në mënyrë që të mos jenë kurrë në një pozitë të vështirë, por të dalin dhe të bëjnë karrierën e tyre.

Ju nuk u bëni një nder fëmijëve kur u jepni shuma të mëdha. Ajo shtrembëron atë që ata mund të bëjnë, pasi ata do të krijojnë rrugën e tyre”.

Buffett ka deklaruar se do të dhurojë 99% të pasurisë së tij, ashtu si edhe Mark Zuckerberg. Ky i fundit, në fakt e ka premtuar këtë në një letër të shkruar nga vajza e tij e porsalindur në atë kohë në vitin 2015./ Abcnews.al

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!