Një startup i inteligjencës artificiale i mbështetur nga Bill Gates dhe Jeff Bezos është bashkuar me grupin e dytë më të madh të minierave në botë për të mbledhur metale të përdorura në automjetet elektrike.

KoBold Metals dhe BHP së bashku do të kërkojnë litium, nikel, kobalt dhe bakër në Australi, tha CEO i KoBold Kurt House për Insider në një intervistë.

Partneriteti tre-vjeçar i KoBold dhe BHP mund të ndihmojë në burimin e nikelit që përdoret në automjetet Tesla, tha House.

Ju pëlqen!

Në korrik, BHP nënshkroi një marrëveshje me Tesla për të siguruar nikel për bateritë elektrike të prodhuesit të makinave.

“Mund të ndodhë që nëse bëjmë zbulime të nikelit dhe kobaltit së bashku, ato furnizime do të përfundojnë duke qenë pjesë e asaj marrëveshjeje,” tha House. “Ne mund të kontribuojmë lehtësisht për të në të ardhmen.

“Tesla është e mrekullueshme. Nuk ka pyetje për këtë. Ata janë udhëheqësit e tregut në automjetet elektrike,” tha House, duke shtuar se qëllimi i KoBold ishte të ndihmonte të gjithë industrinë e automjeteve elektrike (EV).

Lexo po ashtu:  Po shkatërrohet kalaja mijëra vjecare ilire e Lipës në Pejë, publikohen pamjet

KoBold, një kompani private e eksplorimit të mineraleve me bazë në Silicon Valley, përdor inteligjencën artificiale për të mbledhur të dhëna se ku të kërkojnë për lëndët e para të përdorura në EV.

House nuk dha një shifër të saktë se sa shumë kompani do të shpenzonin për projektin, por tha se do të shpenzojnë dhjetëra miliona dollarë gjatë dy viteve të ardhshme.

Eksplorimi do të fillojë në Australinë perëndimore, duke mbuluar gjysmë milioni kilometra katrorë tokë, tha House.

Kompanitë zgjodhën Australinë sepse vendi është i pajisur mirë me materialet e duhura të nevojshme për EV dhe ka standarde të larta të punës dhe mjedisit, tha House.

“Ne në thelb mund të garantojmë që çdo zbulim që bëjmë atje do të zhvillohet në një mënyrë të shëndoshë etikisht dhe mjedisore,” tha ai.

Financimi i miliarderëve

Një nga investitorët kryesorë në KoBold është Breakthrough Energy Ventures, një fond për klimën dhe teknologjinë i financuar nga bashkëthemeluesi i Microsoft Bill Gates, themeluesi i Amazon Jeff Bezos dhe themeluesi i Bloomberg Michael Bloomberg, sipas KoBold.

Lexo po ashtu:  Sony zbulon logon zyrtare të PlayStation 5

House tha se Gates dhe Bezos kishin ndikim në kërkimin e metaleve EV, por ai nuk mund të zbulonte se sa para kishte investuar fondi i Gates në projekt.

Investitorë të tjerë të KoBold përfshijnë Andreessen Horowitz, firma e shquar e Silicon Valley VC dhe kompania norvegjeze e energjisë në pronësi të energjisë Equinor.

Në gusht, KoBold tha se do të shpenzonte 15 milionë dollarë për të kërkuar për materiale EV në Grenlandë së bashku me firmën minerare Bluejay./Scan/

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!