Ndërkohë që shumë vende të Ballkanit Perëndimor reaguan ashpër pas dhënies së Çmimit Nobel në Letërsi për novelistin austriak Peter Handke, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka zgjedhur, ashtu edhe siç pritej, ta urojë atë për këtë vlerësim.

Vuçiç deklaroi se Handke është një mik i vërtetë i Serbisë dhe se vendi i tij e konsideron sikur e ka fituar një qytetar i saj këtë çmim të rëndësishëm.

“Serbia ju konsideron mik të vërtetë. Më lejoni t’ju them se Çmimin Nobel për ju, ne e përjetojmë si të fituar nga njëri prej nesh. Tani, përveç Ivo Andriqit, kemi edhe një tjetër laureat të Nobelit”, tha Vuçiç

Ju pëlqen!

Dhënia e Çmimit Nobel për austriakun Handke u pasua me kritika të shumta sidomos në rajonin e Ballkanit, pasi novelisti njihej për lidhjet e tij të afërta me ish presidentin Slobodan Milosheviç.

Ceremonia e dhënies së çmimit Nobel u zhvillua këtë të martë në Stokholm dhe mbërritja e Handke u prit me protesta. Ajo u bojkotua nga ambasadorët e Shqipërisë, Kroacisë, Bosnjes, Kosovës, Maqedonisë së Veriut dhe Turqisë.

Lexo po ashtu:  Mediat saudite: SHBA drejt shpalljes së Libanit "shtet i dështuar dhe i paralizuar"
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!