Mijëra amerikanë u mblodhën në kryeqytetin amerikan për të përkujtuar 60-vjetorin e Marshimit në Uashington, një ngjarje kryesore në lëvizjen e të drejtave civile të viteve 1960, në të cilën Martin Luther King Jr mbajti fjalimin e tij galvanizues “Unë kam një ëndërr”.

Marshimi i vitit 1963 solli më shumë se 250,000 njerëz në kryeqytetin e vendit për të nxitur fundin e diskriminimit në bazë të racës, ngjyrës, fesë, seksit ose origjinës kombëtare. Shumë e vlerësojnë shfaqjen e forcës me miratimin e Aktit të të Drejtave Civile të vitit 1964.

Organizuar nga Shoqata Kombëtare për Përparimin e Njerëzve me Ngjyrë dhe grupe të tjera të të drejtave civile, marshimi i këtij viti zhvillohet në Memorialin Lincoln, sfondi i thirrjes së pasionuar të King për barazi.

Ju pëlqen!

Margaret Huang, presidentja dhe CEO e grupit jofitimprurës të mbrojtjes së të drejtave civile të Qendrës së Ligjit për Varfërinë Jugore, i tha turmës të shtunën se marshimi 60 vjet më parë hapi dyert dhe nxiti mjete të reja për të luftuar diskriminimin racor.

Lexo po ashtu:  Abazi: Në Shqipëri ka për të ndodhur ajo që ndodhi në Kosovë

Por ligjet e reja në të gjithë vendin që “rrëmbejnë të drejtën e votës” dhe synojnë komunitetin LGBTQ kërcënojnë të fshijnë disa nga këto përfitime, tha Huang.

“Këto fushata kundër fletëvotimeve tona, trupave tanë, librave tanë shkollorë, të gjitha janë të lidhura. Kur e drejta jonë për të votuar bie, të gjitha të drejtat e tjera civile dhe të njeriut mund të bien gjithashtu, por ne jemi sot këtu për të thënë ‘nuk jemi në sy.”

Kimberle Crenshaw, drejtoreshë ekzekutive e Forumit të Politikave Afrikano-Amerikane, tha se përvjetori ndodhi në një moment shqetësues.

“Vetë historia që po përkujton marshimi jo vetëm që po sfidohet, por edhe po shtrembërohet,” tha Crenshaw, duke iu referuar ndalimeve në disa shtete të librave dhe mësimeve në klasë bazuar në të ashtuquajturën “teori kritike të racës”, e cila e sheh një trashëgimi të racizmit si duke formuar historinë amerikane.

Ajo e quajti atë dhe lëvizje të tjera të tilla si heqja e një kursi studimesh afrikano-amerikane nga shkollat ​​publike në Florida dhe Arkansas një “përpjekje të përbashkët për të heshtur bisedën rreth asaj historie”.

Lexo po ashtu:  Ikona e rezistencës ukrainase, Zelensky: Rusia dëshiron të fshijë historinë e Ukrainës - Ata nuk dinë asgjë për historinë tonë

Kundërshtarët e teorisë kritike të racës kanë argumentuar se ajo shtrembëron historinë dhe është pa nevojë përçarëse dhe shqetësuese për studentët.

Presidenti Joe Biden dhe Zëvendës Presidentja Kamala Harris të hënën do të takohen me organizatorët e marshimit në Shtëpinë e Bardhë për të shënuar takimin e vitit 1963 midis organizatorëve të marshimit origjinal dhe administratës së Presidentit John F Kennedy./Aljazeera/

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!