Kur debutoi Windows 11 nuk e kishte një opsion të tillë dhe ende ishte në fuqi skema e përdorur në Windows 10.

Microsoft ka vendosur ta bëjë më të lehtë për përdoruesit të ndryshojnë shfletuesin e preferuar në Windows 11.

Një përditësim me numër KB5011563 ka filluar të lançohet te përdoruesit e Windows 11-ës të cilët mund të ndryshojnë shfletuesin parësor me një klikim.

Ju pëlqen!

Pasi testoi funksionalitetin në Dhjetor, metoda e re me një klikim po lançohet tek të gjithë përdoruesit e Windows 11-ës.

Kur debutoi Windows 11 nuk e kishte një opsion të tillë dhe ende ishte në fuqi skema e përdorur në Windows 10.

Madje Microsoft detyroi përdoruesit të ndryshojnë manualisht aplikacionin që do të hapte HTTP, HTTPS, .HTML, dhe .HTM.

Mozilla, Brave dhe Chrome kritikuan qasjen e Microsoft.

Në përditësimin fundit tashmë përdoruesin mund të shkojnë në hapësirën e dedikuar të aplikacioneve parësore dhe të zgjedhin mes shfletuesve.

Siduket Microsoft dëgjoi kritikat e përdoruesve dhe u përgjigj menjëherë.

Lexo po ashtu:  Çohuni, të vdekun!, Thirrja epike për shqiptarët, e At Gjergj Fishtës
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!