Armiku strategjik është fashizmi… fashizmi brenda të gjithë neve, në kokat dhe sjelljet tona të përditshme, fashizmi i cili e shkakton tek ne dashurinë për pushtetin, dëshirën vetëm për gjërat të cilat na dominojnë dhe na shfrytëzojnë neve.

Michel Foucault – (1926 – 1984) ishte filozof francez, historian i ideve, teoricien shoqëror, filologjist dhe kritik letrar. Teorit e tij i adresojnë mardhëniet mes pushtetit dhe dijes dhe se si ato përdoren si një form e kontrollit shoqëror nga institucionet. Mendimet e tij kanë qenë me shumë ndikim në jetën akademike dhe gjithashtu edhe tek grupet e aktivistëve.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!