Kremrat e diellit për lyerje tani kanë kohën e tyre. Këto formulime me bazë minerale kanë një bazë të shtuar ngjyrash që mund të ndihmojë madje edhe jashtë tonit të lëkurës duke e mbrojtur atë. Dhe falë aftësisë së tyre për të bllokuar dritën e dukshme, ato mund të ndihmojnë në kushte të caktuara të lëkurës.

Çfarë është drita e dukshme dhe si mund të ndikojë në lëkurë?

Rrezatimi ultraviolet (UV) dhe drita e dukshme janë të dyja pjesë e spektrit elektromagnetik. Rrezatimi UV është i përbërë nga tre gjatësi vale të ndryshme: UVA, UVB dhe UVC. UVC është zhytur kryesisht nga shtresa e ozonit, kështu që UVA dhe UVB janë gjatësia kryesore e valëve që depërtojnë në sipërfaqen e lëkurës. Efektet e dëmshme të dritës UV në lëkurë janë të dokumentuara mirë. UVA është kryesisht përgjegjëse për plakjen e parakohshme të lëkurës, dhe UVB është implikuar në djegien nga dielli dhe kancerin e lëkurës. Burimi kryesor i rrezatimit UV janë rrezet e diellit.

Ju pëlqen!

Drita e dukshme lëshohet dielli. Është pjesa e spektrit elektromagnetik që mund të perceptohet nga syri i njeriut. Drita e dukshme mund të vijë edhe nga burime artificiale, përfshirë pajisjet mjekësore, ekranet dhe llamba. Drita e dukshme ka disa përdorime terapeutike të lidhura me lëkurën në gjatësi valore specifike, përfshirë trajtimin e enëve të gjakut sipërfaqësore, heqjen e flokëve të padëshiruar dhe trajtimin e akneve dhe lezioneve prekanceroze të lëkurës.

Lexo po ashtu:  Maska e cila rigjeneron flokët tuaj

Drita e dukshme depërton shumë më thellë në lëkurë sesa rrezatimi UV, dhe gjithashtu mund të ketë pasoja negative për lëkurën . Për shembull, drita e dukshme është implikuar në përkeqësimin e çrregullimeve të pigmentimit të lëkurës së tepërt, përfshirë melazën dhe hiperpigmentimin pas inflamacionit (njolla të errëta). Një studim tregoi se drita e dukshme shkaktoi hiperpigmentim më të dukshëm, të vazhdueshëm se UVA vetëm, veçanërisht në njerëzit me ton të thellë të lëkurës. Kjo mund të jetë veçanërisht e vërtetë për dritën blu (lloji i emetuar nga ekranet e pajisjes), e cila duket se promovon prodhimin e pigmentit më shumë se gjatësi vale të tjera të spektrit të dritës së dukshme.

Përbërësit e kremrave të diellit

Kremrat e diellit me spektër të gjerë, pa ngjyrosje përmbajnë filtra që bllokojnë UVA dhe UVB, por këto përgatitje nuk janë të dizajnuara për të bllokuar dritën e dukshme. Problemi? Grimcat në rrezet e diellit me spektër të gjerë, pa ngjyrosje janë “nanozizuar” (bëhen më të vogla) për të ndihmuar në zvogëlimin e shfaqjes së diellit. Kështu, kremrat e diellit pa ngjyrosje janë formuluar të jenë të padukshme në lëkurë, dhe për këtë arsye nuk mund të bllokojnë dritën e dukshme.

Lexo po ashtu:  Poezia madhështore nga Frida Kahlo që çdo grua duhet të lexojë…

Kremrat e diellit kombinojnë filtra UV me spektër të gjerë, si oksidi i zinkut dhe dioksidi i titanit, me pigmente të shtuar – dioksidet e titaniumit pigmentues dhe oksidet e hekurit – që krijojnë ngjyrën e dukshme, me ton të lëkurës që mund të pasqyrojë dritën e dukshme. Baza e ngjyrosur e kremrave mbrojtës është krijuar duke përzier sasi të ndryshme oksidesh hekuri të zi, të kuq dhe të verdhë me dioksid titaniumi pigmentues, duke rezultuar në një krem dielli që mund të përputhet me çdo ton të lëkurës.

Ndërsa këto pigmente konsiderohen si joaktive, ka pasur dy raporte për reaksione alergjike ndaj oksideve të hekurit që gjenden në produktet e bojës për vetulla. Përndryshe, këta përbërës duket se tolerohen mirë.

Kremrat e diellit mund t’i ofrojnë kujtdo një shkëlqim të menjëhershëm, të lëkurës në mbrëmje, ndërsa njëkohësisht ndihmon për të mbrojtur lëkurën nga rrezet e diellit dhe nga drita artificiale. Provat në rritje sugjerojnë që mund të jenë veçanërisht të rëndësishëm për njerëzit që janë të prirur ndaj hiperpigmentimit ose melazmës. Kjo për shkak të aftësisë së tyre për të bllokuar dritën e dukshme, e cila dihet se përkeqëson këto kushte.

Lexo po ashtu:  Kushtuar nënave: "Një nënë është ajo që të pyet përherë se si je dhe kur nuk ndihesh mirë..."

Ata janë zbuluar që zvogëlojnë relapsin e melazmës më shumë sesa kremrat e diellit pa ngjyrosje, me spektër të gjerë. Kremrat e diellit gjithashtu janë treguar se ulin hiperpigmentimin, si në sipërfaqen e lëkurës, ashtu edhe nën një mikroskop. Në veçanti, oksidi i hekurit duket se është veçanërisht i efektshëm në bllokimin e dritës blu.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!