Në fillim lajmi u përhap në Gjermani me shpejtësi të madhe. Rezultati i një testi për Covid-19 mund të zgjatë deri në 2 orë e gjysmë. Gjermania, madje, ka nisur me ritme shumë të shpejta të kryejë testime në masë, në mënyrë që hartën e të infektuarëve ta ketë nën kontroll, edhe pse kjo mbetet për t’u parë në ditët e ardhshme.

Por, ndërkohë në Itali, një lajm i “La Repubblica” ndez një dritë jeshile sa u përket testeve për virusin e frikshëm. Siç shkruan prestigjiozja italiane, një test e jep përgjigjen brenda 5 minutave nëse je apo jo i infektuar nga koronavirusi. Pritet që testi të shpërndahet sa më shpejt në Itali dhe të lehtësojë punën e mjekëve në kontrollin dhe frenimin e përhapjes së pandemisë.

Testi i shpejtë është mjaft i lehtë për t’u përdorur, mjaftojnë vetëm disa pika gjaku të pacientit dhe për 5 minuta u jep mundësi mjekëve të mësojnë praninë e koronavirusit Covid-19. Testet e para po shpërndahen në spitalet që kanë më shumë të prekur dhe fluks pacientësh nga Covid-19.

Ju pëlqen!

Testi është prodhuar nga kompania ‘Innoliving of Ancona’, në marrëveshje me kompaninë ndërkombëtare ‘Zhezhiang Orient Gene Biotech Co Ltd’.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.