Një shkollë në rajonin Murcia të Spanjës transferoi bankat e shkollës në bregdet, në një përpjekje për të kombinuar ajrin e pastër me një mënyrë të re mësimdhënieje.

Pavarësisht se mësimi zhvillohet në mjedis të jashtëm, mësuesi dhe nxënësit respektojnë distancimin fizik dhe mbajnë veshur maskat mbrojtëse.

“Është e sigurt, fëmijët po argëtohen shumë. Ata nuk harrojnë atë që mësojnë këtu”, thotë mësuesi i anglishtes Juan Francisco Martinez.

Ju pëlqen!

Zhvillimi i mësimeve në plazh janë pjesë e një projekti më të gjerë të njohur si “Ajri i Pastër”, i cili synon të krijojë cilësi më të mirë të ajrit për fëmijët gjatë pandemisë Covid-19.

Tetë klasa marrin pjesë në mësimet njëzet minutëshe. Fëmijët në shkollë janë nga 3 deri në 12 vjeç.

Asnjë rast i koronavirusit nuk është raportuar deri më tani.

“Më pëlqen shumë të shkoj në plazh! Preferoj të jem në plazh sepse ndihem më i relaksuar dhe komod”, thotë 9-vjeçari Antonio Fernandez.

10-vjeçari Luth gjithashtu ndan këtë mendim: “Kjo është shumë e mirë sepse jam me miqtë e mi, jam në plazh, e dua plazhin, në verë gjithmonë vij këtu për të notuar çdo ditë dhe e dua rërën.”

Lexo po ashtu:  Cili ishte njeriu i parë që më mbushi sytë me lot?

Përveç lëndëve teorike, nxënësit bëjnë ushtrime gjimnastikore si edhe mësojnë nga vendasit traditën e peshkimit.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!