Kur një çift ka probleme që të bëjë një fëmijë, fokusi shpesh kthehet tek shëndeti i gruas. Por sikurse meshkujt që janë partner të barabartë në konceptim, ata mund të kenë probleme me fertilitetin gjithashtu.

“Është me rëndësi të vlerësoni se kur një çift ka probleme me koncpetim, pothuajse në 50% të rasteve meshkujt janë shkakatari kryesor”, thotë Natan Bar-Chama, drejtor i Qendrës për riprodhim të meshkujve në Neë York, si dhe një urologjist i certifikuar dhe specialt i infertilitetit tek meshkujt.

Problemeet që mund të ndikojnë tek infertitliteti i meshkujve janë numri i vogël i spermatozoideve, abnormalitetet me sperm dhe niveli i ulët i testoseroneve.

Ju pëlqen!

Provat sugjerojnë se probleme me shtatzani nuk janë të lidhura vetëm me faktorin femër, por përsëri fokusi vazhdon të shkojë tek ato kur kemi shtatzani të dështuar.

Lajmet e mira janë që megjithatë, faktorë të ndryshëm përmirësojë fertilitetin tek meshkujt dhe përmirësojnë shanset për konceptim. Por kjo kërkon që meshkujt të jenë proaktiv për rolin e tyre në konceptimin e një fëmije.

“Burrat nuk koncentrohen në shëndeësi sikurse meshkujt. Gratë vizitojnë rregullisht gjinekologun e tyre që nga fillimi i ciklit të riprodhimit.. por meshkujt shpesh nuk janë akti në afërsinë e tyre në kujdes mjeksëor.’’, thotë Bar-Chama.

Faktorët e mënyrës së jetesës përfshijnë dietën, peshën trupore, nivelet e ushtrimeve, stresin dhe përdorimin e duhanit dhe drogave.

Atom und të nidkojnë në parametrat e spermës, shtatzanisë dhe numrat e dështimeve në shtatëzani.

“AND’ja e spermës nga ata që janë mbipeshë dhe të ekspozuar nga marihuana demonstron ndërrime që mund të ndikojë në rritje të rrezikut për kancer, ndikim në sjellje, defekte në lindje dhe pasoja në shëndetin afatgjatë.”, shton Bar-Chama.

Meshkujt mbipeshë kanë më shumë shanca që të përjetojnë infertilitetin. Mbipesha e tyre gjithashtu duket që shton rrezikun për azospermi.

Humbja e peshës është një fillim i mirë. Por këto janë disa nga ushqimet që përdorni në dietë që ndikjonë direkt në fertilitetin tek meshkujt.

Kosumoni më shumë antioksidant. Ato luftojnë stresin që shkaktohet nga një dietë e dobët, mbipesha dhe pirja duhanit si dhe ndotja, radiacioni dhe toksinat tjera që dëmtojnë spermën.

Që të maksimizoni antioksidantët mundohuni të keni pesë vakte me fruta dhe perime. Futni së paku dy shërbesa me peshk në javë. Peshqitë sikur salmoni, trofa sardina janë të pasura me omega 3 që lidhet me sukses në shtatzani.

Hani më shumë arra dhe lajthi gjithashtu. Arrat janë të pasura me nutricientë të fertilitetit. Limitoni mishin e procesuar, pasi që ajo ndikon në luje të fertilitetit. Poashtu limitoni kafeinën dhe alkoolin.

Po ashtu preferohet të bëni sa më shpesh ushtrime aerobike. Ushtrimet janë të mira dhe janë të lidhura me rritje të spermatozoideve të meshkujve.

Edhe pse një mashkull që ndërron stilin e jetës së tij nuk garanton konceptimin, mund të jetë diçka që një çifti i duhet. 
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!