Nga Stambolli në Moskë dhe Kiev, mosmarrëveshjet për dhënien e autoqefalisë Kishës së Ukrainës nga Patriarkana Ekumenike shtrihen në “zemrën” e Afrikës duke marrë dimensione gjeopolitike me Kremlin të përfshirë në mënyrë të drejtëpërdrejtë.

Pala ruse po përpiqet të parandalojë njohjen e Kishës së sapokrijuar e Ukrainës nga Kishat e tjera Ortodokse në mënyrë që të izolojë Patriarkun Ekumenik. Bartholomeë, paritetin e të cilit e vë në diskutim.

Deri më tani, Rusia duket se po e bën këtë, pasi asnjë prej kishave ortodokse nuk e ka njohur autoqefalinë e dhënë për ukrainasit. E gjithë vëmendja është e  përqendruar në Kishën e Greqisë, dhe Patrikanën e Aleksandrisë dhe gjithë Afrikës, të cilat pritet të diskutojnë çështjen ukrainase.

Ju pëlqen!

Vendimet e këtyre dy sidodeve vlerësohen nga qarqet kishtare se do të kenë një ndikim të rëndësishëm në vazhdimin e luftës për çështjen e Ukrainës. Patriarkana e Moskës po sulmon agresivisht atë të Stambollit, duke “rekrutuar” ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov, i cili në deklaratat e tij të fundit akuzoi SHBA për “presion ndaj kishave ortodokse në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut.

Ndërhyrja e Lavrovit, e kategorizon këtë çështje si pjesë të konfrontimin gjeopolitik midis Rusisë dhe Amerikës, duke vijuar linjën e Presidentit Putin, i cili në deklaratën e tij akuzoi Bartholomeun se  ishte paguar nga ukrainasit. Ndërhyrjet ruse kanë shkaktuar reagime të forta në Patriarkanës Ortodokse të Aleksandrisë dhe të gjithë Afrikës.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!