Në vitin 2021, Kina mundi zyrtarisht varfërinë. Ky është viti që do të rrethohet me të kuqe në kalendar.

Për të kuptuar ndikimin e madh të politikave kineze, thjesht mendoni se në vitin 2012, brenda një vendi aziatik, kishte pothuajse 100 milion njerëz të varfër. Në vitin 2020, në pandemi të plotë, Presidenti i Republikës Popullore të Kinës Xi Jinping njoftoi fundin e varfërisë në Kinë. Një mesazh i tillë përfaqëson jo vetëm një fitore kineze, por të të gjithë botës.

Një ngjarje epokale

Ju pëlqen!

Por çfarë ndodhi në Kinë? Nënzhvillimi kinez u mposht gradualisht falë krijimit të kushteve më të mira të jetesës. Zgjedhja fituese e qeverisë ishte t’i jepte forcë “teorisë së forcave prodhuese”, t’i bënte njerëzit të punonin, të krijonin pasuri dhe të bënin të mundur shpërndarjen mbi baza individuale, duke ruajtur kontrollin politik dhe, në të njëjtën kohë, duke favorizuar migrimin e njerëzve në qytete.

Kontributi më i madh i Kinës për të mposhtur varfërinë në botë ka qenë tërheqja e qindra miliona njerëzve nga xhepat e varfërisë. Kjo përfaqëson, nga njëra anë, një pjesë të fitores së njerëzimit, ndërsa nga ana tjetër, një shembull për shumë vende të tjera, veçanërisht ato në botën në zhvillim.

Lexo po ashtu:  Vijojnë tensionet në Mal të Zi, serbët nxirren zvarrë nga policia nga ndërtesa e Komunës së Budvës

Në fillim të këtij viti, Kina miratoi kodin e saj të ri civil, një instrument themelor për barazinë dhe për mbrojtjen e më të dobëtve. (Ilgiornale)

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!