Drejtori teknik i Mercedes, James Allison, ka folur për dizajnin që ka marrë makina e re e Mercedesit, pas interesimit të madh që është ngjallur për të, nga tifozët e Formula 1.

Sipas Allison, pamja e re e Mercedes është shumë më ndryshe dhe revolucionare, anise edhe modelet paraprake ishin shumë të shpejta dhe garuese.

“Qëllimi ynë ishte ta ruajmë modelin e vitit të kaluar, pasiqë e përfunduam sezonin fuqishëm, por pamë se mund të bëjmë edhe më shumë në këtë drejtim dhe vazhduam”, u shpreh ai Allison.

Ju pëlqen!

“Ne ishim duke ndjerë frymën e kundërshtarëve tanë mbi supet. Ne e dimë urinë e tyre dhe e dimë se nëse nuk bëjmë diçka mbresëlënëse me këtë makinë, ata do të na lënë pas”, shtoi tutje 52-vjeçari.

Britaniku shtoi gjithashtu se modeli i tanishëm ka qindra ndryshime prej makinave të mëhershme, duke thënë se kjo veturë dhuron më shumë mundësi aerodinamike.

“Specifikisht në zonën e mëposhtme të makinës është vendosur një pajisje që ofron më shumë mundësi aerodinamike”, përfundoi tekniku i Mercedes.

Lexo po ashtu:  6 shenja që tregojnë se nuk je në depresion, por je e rrethuar nga budallenj

Mercedes fillon kampanjën e Formula 1 si favorit absolut, që prej hegjemonisë së vendosur prej vitit 2014 me çka kanë fituar gjashtë tituj kampionë radhazi.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!