Nëse dëshironi që barku juaj të ndihet më i sheshtë dhe beli juaj më i hollë, zgjidhni ushqime që do t’ju ndihmojnë të zvogëloni fryrjen në stomak, të tilla si frutat dhe perimet e pasura me ujë, thonë ekspertët. Këto ushqime do t’ju ndihmojnë të mbani belin tuaj të hollë duke shmangur fryrjen dhe duke forcuar metabolizmin:

Kastraveci: Kastraveci përmban fibër, proteinë, kalcium, si dhe vitaminat A, B12, B6, C dhe D, gjithashtu përmban antioksidant flavonoid quercetin i cili redukton fryrjen.

Thjerrëzat: Janë të mbushura me proteina dhe fibra të cilat rrisin ngopjen.

Ju pëlqen!

Bananet: Bananet janë të pasura me një karbohidrat të shëndetshëm që trupi e tret ngadalë, gjë që ju mban të ngopur më gjatë.

Papaja: Ka shumë arsye për ta dashur këtë frut tropikal me ngjyra të ndezura, i cili është një burim i pasur i vitaminave A, C, E dhe. Papaja ndihmon sistemin të tresë ushqimin më shpejtë duke parandaluar fryrjen e barkut.

Drithërat: Drithërat integrale ndihmojnë tretjen dhe shtojnë ngopjen.

Lexo po ashtu:  Ushqimi i cili e qetëson stomakun

Asparagu: Asparagu ka kalori t pakta, por i pasur me lëndë ushqyese. Përfitimet shëndetësore të asparagut përfshijnë shëndet më të mirë të tretjes si dhe ndihmon për të humbur peshë.

Kosi: Ashtu si asparagu, kosi është i shkëlqyeshëm për zorrët: përmban substanca të dobishme, të cilat ndihmojnë në balancimin e mikroflorës dhe parandalojnë fryrjen. Konsumimi i kosit mund të rrisë gjithashtu ndjenjën e ngopjes, falë 17 gramëve proteina për porcion (që është pothuajse tre herë më shumë se sa në një vezë).

Xhinxheri: Falë përbërësve që ndihmojnë në tretjen e ushqimit përmes traktit gastrointestinal, xhinxheri është përdorur për shekuj si një ilaç natyral për të trajtuar fryrjen.

Avokadoja: Është e pasur me fibra, kalium, magnez, zink, mangan dhe fosforit. Ajo  parandalon kapsllëkun, shkakton një ndjenjë të menjëhershme të ngopjes, është një antiinflamator dhe antioksidant natyral e pasur me omega 3, duke ndihmuar në trajtimin e fryrjes së barkut.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!