Çfarë është menopauza?
Menopauza nuk është një patologji, por një situatë fiziologjike, megjithëse delikate, që karakterizon jetën e çdo gruaje. Ajo përfshin modifikime të thella në një nivel fizik, por edhe psikologjik. Rrjedhimisht, secila çështje duhet të trajtohet më vete, gjithashtu në përputhje me personalitetin e gruas dhe kontekstin e saj shoqëror, familjar dhe të punës.

Gjendja e menopauzës mund të konfirmohet kur ndodh zhdukja e ciklit menstrual tek një grua, për të paktën 12 muaj rresht. Kjo ndodh pas uljes së aktivitetit hormonal të vezoreve për shkak të shterimit të trashëgimisë folikulare (folikulat janë strukturat që përmbajnë qelizat vezë). Kështu ne jemi dëshmitarë të një rënieje në prodhimin e hormoneve estrogjenike.

Ardhja e menopauzës varet kryesisht nga mosha e gruas: zakonisht ndodh midis 46 dhe 55 vjeç dhe mund të ketë origjinë fiziologjike, pra natyrore, ose jatrogjene, ose e shkaktuar nga operacioni ose terapi të veçanta (të tilla si ato antikancerogjene). Në rast se ndodh para moshës 45 vjeç, mund të flasim për menopauzë të parakohshme. Gjatë një faze fillestare mund të jeni dëshmitarë të asaj që quhet “klimaterike”, një periudhë para menopauzës, por që dallohet nga një seri manifestimesh, duke përfshirë: ndryshime në ciklin menstrual (për sa i përket parregullsive, ndryshimeve në rrjedhën ose humbjeve ndërmujore ) ose pjellorisë, por edhe nga të gjitha ato simptoma që do të përcaktohen si “të hershme”. Kjo ka një kohëzgjatje të ndryshueshme që mund të shkojë nga disa muaj në disa vjet.

Ju pëlqen!

Simptomat e menopauzës

Menopauza përkon me përfundimin e kapacitetit riprodhues, por është një moment i natyrshëm në jetën e një gruaje. Është e nevojshme të merret një informacion i duhur se cilat janë manifestimet dhe simptomat e tij kryesore për të kuptuar se çfarë strategjie duhet të zbatojë për ta trajtuar atë në mënyrën më të mirë të mundshme: ta konsideroni atë jo si një problem, por si një mundësi shëndetësore.

Lexo po ashtu:  Mjeku shqiptar në Gjermani: Koronavirusi, ftohje e zakonshme

Disa simptoma të menopauzës mund të jenë çrregullime reale të afta për të kompromentuar cilësinë e jetës së vetë gruas. Ato manifestohen në një mënyrë jashtëzakonisht të ndryshueshme dhe rreth 70% e grave vuajnë prej tyre.

Simptomat e hershme:

Afshet e nxehta: shfaqen me djersitje të bollshme, ndjesi të nxehtësisë së fortë sidomos në fytyrë dhe në pjesën e sipërme të trupit, presion të lartë të gjakut, takikardi. Është një nga çrregullimet me incidencë më të madhe dhe intensiteti i tyre mund të krijojë shqetësime të forta tek personi.

Pagjumësia: për shkak të shkaqeve psikologjike ose sepse afshet e nxehta shfaqen gjatë pushimit të natës.

Çrregullime të humorit: karakterizohen kryesisht nga ankthi dhe nervozizmi, por gjithashtu lidhen me kontekstin emocional të gruas.

Thatësi vaginale: mungesa e stimulit estrogjenik gjithashtu çon në një ndryshim të indeve dhe mukozave, duke rezultuar në thatësi. Kjo mund të kompromentojë jetën seksuale të një gruaje pasi marrëdhëniet seksuale, për shkak të hidratimit të dobët, shpesh janë të dhimbshme.

Çrregullimet e seksualitetit: ndonjëherë lidhen me uljen e dëshirës seksuale.

Hollimi dhe tharja e shtuar e lëkurës, ulja e elasticitetit të lëkurës.

Komplikimet afatgjata:

Me kalimin e kohës, rënia e prodhimit të estrogjenit mund të çojë në një predispozitë për komplikime të tjera që lidhen me ndryshimet metabolike, pasi veprimi mbrojtës i ushtruar nga estrogjeni mungon. Për shembull, ne mund të verifikojmë:

Lexo po ashtu:  Studimi: Ja pse preken nga kanceri i mushkërive, edhe ata që nuk kanë pirë asnjëherë duhan

Ndryshimet në vlerat e lipideve dhe glukozës në gjak.

Shtimi i peshës dhe perimetri i barkut (indet dhjamore tentojnë të grumbullohen në pjesën e barkut dhe belit).

Rritja e presionit të gjakut.

Demineralizimi i kockave me një rrezik në rritje të osteoporozës.

Si të përballeni me menopauzën

Strategjitë e sjelljes:

Bëni aktivitete të kënaqshme me familjen dhe miqtë, mos u izoloni.

Ndiqni një dietë që synon shmangien e shtimit të peshës.

Bëni aktivitet të rregullt fizik për të paktën 30 minuta në ditë. Ushtrimet kanë efekte të dobishme: nga gjendja shpirtërore, shëndeti kardiovaskular dhe sistemi musculoskeletal.

Përmbajuni pirjes së duhanit dhe kufizoni konsumin e pijeve alkoolike. Pirja e duhanit dhe alkooli, përveç që janë faktorë të rëndësishëm rreziku për sëmundjet kardiovaskulare, kancerin dhe osteoporozën, gjithashtu mund të parashikojnë dhe amplifikojnë të gjitha simptomat që lidhen me menopauzën.

Monitoroni rregullisht presionin e gjakut, profilin e lipideve (kolesteroli total, kolesteroli HDL dhe LDL, trigliceridet) dhe vlerën e glukozës në gjak.

Bëni kontrollet e nevojshme të specializuara si: ekzaminimi gjinekologjik, ekzaminimi i gjirit, ekzaminimi i kompjuterizuar i mineralometrisë së kockave (MOC)…

Terapia e zëvendësimit të hormoneve:

Terapia e zëvendësimit të hormoneve (HRT) konsiston në marrjen e ilaçeve që përmbajnë estrogjen, vetëm ose në kombinim me progestogjenët, në mënyrë që të kompensojë prodhimin e ndaluar nga vezoret.

Mund të përshkruhet nga mjeku pas një kontrolli të kujdesshëm të shëndetit të përgjithshëm të pacientit, historisë klinike, nevojave dhe vlerësimit të profilit të përfitimit të rrezikut për trajtimin. Kundërindikimet përfaqësohen nga tumore të varura nga estrogjeni, mbipesha, hipertensioni i pakontrolluar, sëmundja e rëndë e mëlçisë dhe rreziqet trombo-embolike.

Terapia zëvendësuese e hormoneve është treguar e efektshme në zvogëlimin e sëmundjeve të mëdha, kur ato ndikojnë negativisht në cilësinë e jetës së një gruaje. Përfitimet e saj manifestohen gjithashtu në përdorim afatgjatë, pasi zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe osteoporozës. Ekzistojnë gjithashtu përgatitje për përdorim lokal, të cilat aplikohen direkt dhe ndihmojnë në të gjitha rastet e thatësisë intime intensive.

Lexo po ashtu:  Shenjat paralajmëruese të një ataku kardiak

Alternativat e terapive hormonale:

Fitoestrogjenët: ato janë komplekse të substancave që rrjedhin nga bimët dhe që janë në gjendje të kryejnë një veprim të ngjashëm me atë të estrogjeneve, megjithëse në një masë më të vogël. Ndër më të zakonshmet janë Izoflavonet që vijnë nga soja. Marrja e tyre ka treguar se sjellë përfitime për të gjitha simptomat që lidhen me menopauzën, ndikojnë pozitivisht në metabolizmin e kockave dhe mbrojnë sistemin kardiovaskular. Kërkimet në aktivitetet e këtyre molekulave janë në zhvillim e sipër, por studimet e fundit kanë treguar se këto efekte të dobishme nuk shkaktojnë një rrezik në rritje të kancerit të gjirit.

Black Cohosh Racemosa: bimë që përdoret për të lehtësuar të gjitha sëmundjet që lidhen me klimateriken: afshet e nxehta, djersitja e tepërt, nervozizmi dhe pagjumësia. Përdorimi i saj mbështetet nga studime shkencore si nga pikëpamja e efikasitetit dhe sigurisë, megjithatë nuk rekomandohet të përdoret në rast të mosfunksionimit të mëlçisë ose problemeve me të.

Antidepresantët e klasës SSRI: ato përdoren, në doza të ulëta, për të luftuar çrregullimet vazomotorike (të tilla si afshet e nxehta), madje edhe për gratë me kancer të gjirit. Përdorimi i tyre duhet të bëhet, pasi të konsultoheni me një mjek.

Mos harroni të informoni gjithmonë mjekun tuaj për marrjen e produkteve natyrale.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!