epa02729348 Leader of Vetvendosje (Self-determination) opposition party, Albin Kurti (R), stands in front of the Kosovo Police officers during a protest in Pristina, Kosovo, 12 May 2011. Hundreds of protesters clashes with Kosovo Police to protest the visit of Serbian negotiator Borko Stefanovic. Stefanovic arrived in Pristina to discuss EU-mediated talks on improving relations between Serbia and Kosovo. EPA/VALDRIN XHEMAJ
 

Lëvizja Vetëvendosje doli bindshëm fituese e zgjedhjeve parlamentare në Kosovë, duke marrë 48% të votave.

Fitorja e VV-së ka tërhequr vëmendjen e ndërkombëtarëve. Mediumet nga gjithë bota kanë raportuar për rezultatin e jashtëzakonshëm.

Gazeta spanjolle ‘El Mundo’ e ka krahasuar figurën e liderit të VV-së, Albin Kurtit me revolucionarin e Argjentinës, Che Guevara.
“Che Guevara i Kosovës, i gatshëm për të marrë pushtetin” titullohet artikulli i mediumit spanjoll.

Ju pëlqen!

Ndër të tjera ‘El Mundo’ ka publikuar historikun e Kurtit nga kryengritjet ndaj okupatorit serb, jetën në burg e deri të triumfi në zgjedhje.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.