Lëvizja Vetëvendosje doli bindshëm fituese e zgjedhjeve parlamentare në Kosovë, duke marrë 48% të votave.

Fitorja e VV-së ka tërhequr vëmendjen e ndërkombëtarëve. Mediumet nga gjithë bota kanë raportuar për rezultatin e jashtëzakonshëm.

Gazeta spanjolle ‘El Mundo’ e ka krahasuar figurën e liderit të VV-së, Albin Kurtit me revolucionarin e Argjentinës, Che Guevara.
“Che Guevara i Kosovës, i gatshëm për të marrë pushtetin” titullohet artikulli i mediumit spanjoll.

Ju pëlqen!

Ndër të tjera ‘El Mundo’ ka publikuar historikun e Kurtit nga kryengritjet ndaj okupatorit serb, jetën në burg e deri të triumfi në zgjedhje.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!