Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan viziton Serbinë në 29 gusht, gjatë së cilës Presidenti Aleksandar Vuçiç dhe kreu i shtetit turk do të zyrtarizojnë zyrtarisht fillimin e punëve ndërtimore në autostradën Beograd-Sarajevë, mësoi Tanjug, transmeton Telegrafi serb.

Sipas informacioneve jozyrtare, gjatë vizitës në Erdogan duhet të hapet rindërtimi i rrugës Novi Pazar-Tutin.

Një kontratë tregtare për hartimin e planeve të detajuara të rregullimit, hartimin dhe ndërtimin e seksioneve të autostradës Beograd-Sarajevë ndërmjet Qeverisë së Serbisë, Autoritetit të Rrugëve të Serbisë dhe kompanisë turke Tashjapi u nënshkrua në dhjetor të vitit të kaluar.

Ju pëlqen!

Erdogan do të jetë i pranishëm në fillimin e punimeve për rindërtimin e rrugës që lidh Novi Pazarin me Tutinin. Ndërtimi i rrugës do të kryhet nga kompania turke “Tashjapi” dhe ndërmarrja e rrugëve të Serbisë “Puteva Serbije”. Me ndërtimin e rrugës Beograd-Sarajevë, Serbia do të mund të lidhet me korridorin 5, i cili lidh Hungarinë, Kroacinë dhe Bosnje-Hercegovinën, si dhe B-H me korridoret 10 e 11 në brendësi të territorit të Serbisë.

Gjatë një bisede telefonike në korrik midis presidentit Vuçiç dhe Erdoganit, u bë e ditur se të dy presidentët konstatuan përparimin e dialogut politik, si dhe rritjen e bashkëpunimit ekonomik midis dy vendeve.

Një hap përpara në këtë drejtim ishte edhe vendimi për krijimin e Këshillit të Lartë për bashkëpunim midis Turqisë e Serbisë. Siç bëhet e ditur mbledhja e ardhshme e këtij Këshilli do të mbahet gjatë vizitës së ardhshme të presidentit turk në Serbi. Sipas njoftimit të bërë publik pas bisedës telefonike midis dy presidentëve, Erdogan mbështeti politikën e paqes dhe të bashkëpunimit të presidentit serb Vuçiç, e cila promovon stabilitetin në mbarë rajonin. Të dy presidentët u shprehën të mendimit se vetëm kështu mund të rritet interesi i investitorëve të huaj dhe të sigurohet rritja ekonomike. – Shpërndaje dhe Pëlqeje gazetën e pavarur “MekuliPress”

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike!