Kryeministri shqiptar Edi Rama ishte në Athinë në 8 janar 2021 në një vizitë jozyrtare.

Rama kishte vizituar Turqinë një ditë më parë dhe nënshkroi një seri marrëveshjesh me Turqinë, citon media greke, themanews.com.

Ajo që është interesante, janë një seri faktesh në lidhje me aeroplanin që Kryeministri shqiptar përdori në vizitat e tij.

Ju pëlqen!

Sipas kanalit Youtube Aviation Videos që është i specializuar në pikasjen e avionëve dhe gjithçka që ka të bëjë me aviacionin dhe aeroplanët, aeroplani i qeverisë shqiptare është një AIRBUS A-319-100 ACJ.

Faktet thonë se ky ishte një aeroplan ish-Forcave Ajrore Italiane VIP i cili iu shit Forcës Ajrore Turke (THK) në vitin 2005.

Sidoqoftë, në shkurt të vitit 2020 ajo ishte marrë me qira nga qeveria shqiptare, por është i vendosur në Kostandinopojë.

Kur aeroplani u rilyer me ngjyrat e qeverisë shqiptare, ajo u emërua “Ismail”.

Shenja e saj etiketuese edhe sot është… “Republika Turke”!

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.