Mediat e huaja kanë shpërndarë informacionin lidhur me dorëzimi e dosjeve të krimeve të luftës. Derisa sot në Kosovë u tha se një person i paidentifikuar ka dorëzuar disa dosje në zyrën e veteranëve të luftës.

Kështu, në një nga këto shkrime thuhet se veteranët e Kosovës çuditen nga dorëzimi i dosjeve të krimeve të luftës në gjykatë.

The Telegraph shkruan se klubi i veteranëve në Kosovë pretendon se një i panjohur i maskuar u dorëzoi atyre dosjen me detaje të dëshmitarëve të ndjekjes penale.

Ju pëlqen!

Veteranët e luftës në Kosovë thanë të enjten se dosjet e krimeve të luftës të dërguara në mënyrë të pashpjegueshme në zyrën e tyre janë kthyer në një gjykatë speciale ndërkombëtare në Hagë, Hollandë, duke hetuar krime të pretenduara gjatë dhe pas luftës së kombit Ballkanik 1998-1999.

Hysni Gucati, një zëdhënës i shoqatës së ish-luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) tha se një burrë i paidentifikuar dorëzoi dosjet këtë javë në zyrën e tyre në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë. Ai tha se ishte incidenti i dytë i tillë brenda dy muajve.

“(Prokurorët) nuk na kanë treguar se si u morën këto materiale nga zyra e tyre,” u tha Gucati gazetarëve.

Christopher Bennett, zëdhënës i Zyrës së Prokurorit të Specializuar në Dhomat e Specializuara të Kosovës, gjykata, tha se ai nuk kishte “asnjë koment” mbi çështjen e dosjeve.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.