Sqarim i Melazim Koci për Mediat që po e deformojnë mesazhin e presidentit Biden!
“Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, i ka derguar leter urimi presidentes Vjosa Osmani, me rastin e 15 vjetorit te pavaresise se Kosoves.
Mjerisht numer i konsiderueshem i mediave ne Kosove (mbase nga pakujdesia ose mosnjohja e duhur e gjuhes angleze) kane deformuar esencen e mesazhit.
Biden shkruan: “Ne mirepresim miratimin tuaj te propozimit te BE-se per normalizimin, me qellimin perfundimtar te njohjes reciproke….”.
Shume media (portale) formulimin – eventual goal of mutual reckognition – gabimisht e kane perkthyer si – “me qellimin eventual te njohjes reciproke” – duke e deformuar rende mesazhin.
Termi “eventual” (anglisht) i perkthyer ne gjuhen shqipe e ka domethenien perfundimtar, por i perkthyer gabimisht “eventual-e” ne shqip, jo domosdoshmerisht ka domethenien perfundimtar.
Pra, nuk kemi te bejme me gabim gjuhesor, por gabim te rende material, qe esencialisht ndryshon mesazhin e presidentit Biden.
E pafalshme per profesionistet e shume mediave (portaleve) kosovare!”, shkruan z. Koci.
Lexo po ashtu:  "Partnerët shqiptarë të verbuar nga hajnia, shkatërrojnë vendin e tyre. Në Serbi po qeverisin bashkëpunëtorët e regjimit kriminal e shovinist, ku përmes Listës Serbe po mbanë peng Kosovën"
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!