STOKHOLM, /ATSH/ – Nëse jeni duke kërkuar ndonjë vend interesant për të vizituar Shqipëria është vendi i duhur, pasi në këtë vend ka shumë për të provuar dhe eksploruar, shkruan “Swedish Nomad” në një artikull që i kushtohet 25 zonave më të bukura për të vizituar në Shqipëri.

“Ndëkohë që gjithnjë e më shumë turistë janë duke ardhur në Shqipëri, pjesa më e madhe e vendit vazhdon të jetë e paeksploruar nga turistët ndërkombëtarë”, thekson portali prestigjioz suedez që i kushtohet udhëtimeve.

Më pas “Swedish Nomad” fton të gjithë lexuesit e saj të njihen me 25 vende të jashtëzakonshme për të vizituar në Shqipëri që vijojnë më poshtë:

Ju pëlqen!

1- Berati

Një nga vendet e trashëgimisë së UNESCO-s në Shqipëri. Ky qytet është i famshëm për arkitekturën e tij unike dhe historinë e hershme. Berati ka qenë i banuar që nga shekulli i 6-të para Krishtit.

2- Thethi

Nëse ju pëlqen të kaloni kohë jashtë, atëherë Thethi është padyshim një nga vendet më të mira për t’u vizituar në Shqipëri. Njerëzit e dashuruar do ta duan atë këtu, dhe përveç natyrës mahnitëse, ka edhe fshatra simpatikë me traditat, ushqimin dhe kulturën e tyre unike.

3- Gjiri i Gramës

Një nga plazhet më të bukura në Shqipëri. Gjiri i Gramës gjendet në jug të Vlorës dhe e vetmja mënyrë për të arritur atje është ose duke ecur për 7 orë, ose duke shkuar me anije. Falë vendndodhjes së saj të largët, ju mund të prisni të gëzoni këtë parajsë pa turma masive.

4- Liqeni i Bovillës

Vetëm rreth 1 orë nga kryeqyteti, mund të shijoni këtë liqen të bukur në malet pranë Tiranës. Është i përkryer për një udhëtim ditor kur doni të shijoni disa natyra në vend të jetës së qytetit.

5- Lëpusha

A e dini se mund të shkoni për ski në Shqipëri? Lëpusha është një destinacion i shkëlqyer i skive në pjesën veriore të vendit.

6- Dardha

Një tjetër destinacion i skive, por në pjesën jugore të vendit. Dardha është një nga vendpushimet më të lira të skive në Europë, por është një vend i bukur dhe gjithmonë vjen me ajrin freskues malor.

7- Gjirokastra

Ky qytet historik duhet patjetër të jetë në listën tuaj të vendeve të vizituara në Shqipëri. Gjirokastra është fantastike dhe është bërë e njohur për shtëpitë e saj të vjetra që janë ruajtur shumë mirë.

Është shpallur vend i Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s në 2005. Gjirokastra ndodhet vetëm një orë me makinë nga Saranda, gjë që e bën atë një udhëtim ditor interesant në pushimet tuaja.

Sidoqoftë, nëse keni pak ditë për të kursyer, unë sugjeroj që të qëndroni gjatë natës në Gjirokastër dhe të shijoni atmosferën historike.

8- Liqeni i Komanit

Komani është ndoshta liqeni më i bukur në të gjithë Shqipërinë dhe nuk duhet humbur. Është e zakonshme ta vizitosh me varkë dhe të shijosh pamje magjepsëse. Aventurierët gjithashtu mund të shkojnë për hiking.

9- Butrinti

Një tjetër vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Shqipëri. Butrinti është lehtësisht i arritshëm me autobus nga Saranda ose Ksamili, dhe ajo që është edhe më interesante është se Butrinti u kolonizua nga vetë Julius Cezari, i cili e pa këtë si një vend të rëndësishëm strategjik. Vizitorët sot mund të ecin nëpër vendin historik dhe të admirojnë rrënojat e vjetra, si dhe amfiteatrin.

10- Gjipeja

Plazhi i Gjipesë është plazhi im i preferuar në Shqipëri dhe unë ju rekomandoj ngrohtësisht të vizitoni këtë parajsë. Është vendosur në Rivierën shqiptare, në mes të Dhërmiut dhe Himarës.

11- Ujëvara e Sotirës

Nëse ju pëlqen për të ndjekur ujëvarat gjatë udhëtimit, Sotira Waterfall mund të jetë ujëvara më spektakolare në Shqipëri.

12- Ksamili

Ksamili është një nga destinacionet më të mira të plazhit në të gjithë Europën dhe plazhet këtu lehtësisht do t’ju mashtrojnë që të mendoni se jeni në Karaibe në vend të Europës. Kur e vizitova për herë të parë këtë vend të bukur në vitin 2016, ishte pa dyshim një nga perlat e fundit të fshehura të Europës. Megjithatë, sot, gjithnjë e më shumë turistë e gjejnë këtë vend.

13- Korça

Ky qytet u themelua në vitin 1280 nën emrin Episkopi. Korça është i njohur për arkitekturën dhe ndërtesat e mirëmbajtura. Nga shekulli i 17-të dhe përpara, ajo ishte gjithashtu një qendër e rëndësishme e tregtisë. Sot, është qyteti i 6-të më i madh në Shqipëri.

14- Shkodra

Shpesh konsiderohet të jetë kryeqyteti kulturor i Shqipërisë. Nëpërmjet epokave të ndryshme, qyteti i Shkodrës ka mbajtur rëndësinë e tij dhe ka qenë një vend strategjik që nga themelimi i saj. Është padyshim një nga vendet më të mira për t’u vizituar në Shqipëri, dhe ju duhet të qëndroni disa netë këtu për ta shijuar plotësisht. Nga aty, është gjithashtu e lehtë për të bërë udhëtime ditore në vende të bukura aty pranë.

15- Dhërmiu

Një destinacion popullor plazhi përgjatë Rivierës shqiptare, e cila është e njohur për shtëpitë e saj të vjetra të gurit, si dhe është një vend festash gjatë verës.

16- Syri i Kaltër

E njohur edhe si Syri i Kaltër, një nga vendet më të bukura për t’u vizituar në Shqipëri. Shkoni për një notim, ose thjesht shijoni mrekullitë e mahnitshme të Nënës Natyrë.

17- Kruja

Një qytet historik, rreth 20 km në veri të Tiranës. Kruja është i famshëm për të qenë kryeqyteti i parë i shtetit shqiptar në Mesjetë, dhe më vonë si kryeqyteti i Mbretërisë së Shqipërisë. Vizitorët sot mund të shijojnë Muzeun e Skënderbeut, Kështjellën e Krujës, si dhe muzeun etnografik kombëtar.

18- Rozafa

Shqipëria është e mbushur me histori, dhe Kalaja e Rozafës me rrënojat e saj është një tjetër vend interesant për të vizituar nëse ju pëlqen historia. Kalaja ndodhet pranë qytetit të Shkodrës dhe është një nga qytetet më të vjetra në të gjithë vendin. Ishte një kështjellë ilire deri sa romakët e zaptuan atë në vitin 167 pas Krishtit.

19- Lini

Një fshat i vogël simpatik pranë Liqenit të Ohrit. Shkoni këtu për pamje piktoreske dhe një pushim relaksues.

20- Pogradeci

Një vend i mrekullueshëm në Liqenin e Ohrit. Qyteti është i rrethuar nga kodra dhe male dhe është shtëpia e më shumë se 20.000 njerëzve.

21- Porto Palermoja

I famshëm për kështjellën në formë ylli, e ndërtuar nga Ali Pasha në shekullin e 19-të. Porto Palermo është gjithashtu një destinacion popullor plazhi dhe një ndalesë interesante përgjatë Rivierës shqiptare.

22- Lugina e Valbonës

Shtegu midis Valbonës dhe Thethit është quajtur një nga shtigjet më të mira në Europë. Por edhe nëse nuk shkoni për përvojën e plotë të ecjes, Valbona është shumë e bukur dhe një vizitë me vlerë.

23- Apolonia

Një qytet antik që lulëzoi gjatë epokës romake. Ky lulëzim erdhi edhe falë shkollës së saj të filozofisë dhe vizitorët sot mund të admirojnë godinat antike dhe rrënojat në Parkun Arkeologjik të Apolonisë.

24- Saranda

Saranda është bërë një nga destinacionet kryesore turistike në Shqipëri dhe është një bazë e shkëlqyeshme për të eksploruar Shqipërinë e Jugut. Prej këtu, ju mund të arrini lehtësisht në Ksamil, Butrint, Gjirokastër, si dhe në destinacione të tjera të plazhit përgjatë Rivierës.

Saranda vetë ka shumë për të ofruar gjithashtu. Ka shumë restorante, bare, dyqane dhe madje edhe plazhe për të shijuar.

25- Tirana

E fundit por jo më pak e rëndësishme, kryeqyteti shqiptar, Tirana, është një qytet i madh ku jetojnë rreth 30% e popullsisë së përgjithshme. Shumica e kryeqyteteve po bëhen gjithnjë e më shumë globale këto ditë, ndërsa Tirana po bëhet gjithnjë e më moderne. /G.S/ /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!