Kufizimet e Facebook në llogarinë e Presidentit Donald Trump do të vazhdojnë edhe për të paktën dy javët e ardhshme dhe ndoshta “për një kohë të pacaktuar”, tha CEO i Mark Zuckerberg në një postim në blog të Enjten.

“Ne besojmë se rreziqet e lejimit të Presidentit të vazhdojë të përdorë shërbimin tonë gjatë kësaj periudhe janë thjesht shumë të mëdha,” shkroi Zuckerberg në postim. “Prandaj, ne jemi duke zgjatur bllokun që kemi vendosur në llogaritë e tij në Facebook dhe Instagram për një kohë të pacaktuar dhe për të paktën dy javët e ardhshme derisa të përfundojë tranzicioni paqësor i pushtetit.”

Të paktën atëherë, Facebook do të vazhdojë të kufizojë llogaritë e presidentit deri në fund të kohës së tij në detyrë.

Ju pëlqen!

Vendimi shënon një përshkallëzim të madh nga Facebook pasi është vënë nën presion të fortë për të ndaluar Trump pas retorikës së tij nxitëse të kryengritjes.

Nëse kufizimet do të qëndrojnë, Facebook mund të jetë platforma e parë kryesore për të hequr Trump përgjithmonë.

Facebook dhe Twitter ndërmorën hapin e jashtëzakonshëm të Mërkurën për të kyçur përkohësisht llogarinë e Presidentit Donald Trump në platformat e tyre pasi mbështetësit e tij sulmuan ndërtesën e Kongresit për të protestuar ndaj zgjedhjeve.

Në postimin e tij në blog të enjten, Zuckerberg tha se Facebook kishte vendosur që postimet e fundit të Trump kishin “të ngjarë” që kishin për qëllim të përshkallëzonin dhunën sesa e kundërta.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.