Intervistë me Gjeneral Lejtnant Christian Juneau, zëvendës komandant i NATO-s në Napoli. Intervista u zhvillua nga EWB në Beograd gjatë vizitës së fundit të Juneau në kryeqytetin serb, përcjellë MekuliPress.com

Ballkani Perëndimor Evropian: Çfarë e shihni ju si interes kryesor pas përfshirjes së NATO-s në Ballkanin Perëndimor dhe zgjerimin e dukshëm të NATO-s në rajonin e Ballkanit Perëndimor në dy vitet e fundit?

Christian Juneau: Zgjerimi i NATO-s ka qenë mjaft i suksesshëm, mendoj se ka ndihmuar në përmirësimin e sigurisë, stabilitetit, demokracisë dhe prosperitetit të vendeve që hyjnë në NATO. Por në fund të ditës, vetë kombet duhet të vendosin nëse duan të anëtarësohen në NATO apo jo. Në rastin e Serbisë, është shumë e qartë, Serbia nuk është e interesuar të bashkohet me NATO-n, dhe ne e respektojmë atë. Ju dëshironi të mbani neutralitetin tuaj ushtarak gjithashtu, dhe ne e respektojmë atë. Kjo nuk na pengon të bashkëpunojmë në shumë nivele, siç është Programi i Partneritetit për Paqe dhe IPAP (Plani i Veprimit për Partneritet Individual). Ne kemi përpjekje të efektshme në bashkëpunimin midis NATO-s dhe Serbisë, dhe ne jemi shumë të lumtur për këtë.

Ju pëlqen!

EWB: Duke parë të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor, çfarë konsideroni se jeni kërcënimet më të rëndësishme të sigurisë me të cilat ballafaqohet rajoni?

CJ: Natyrisht, ky rajon ka bërë një rrugë të gjatë që nga vitet ’90, por ne duhet të përqendrohemi në të ardhmen. Tani për tani, rajoni është shumë më i mirë dhe më i sigurt se më parë, por tani jemi në një pikë kur duhet të jemi me të vërtetë të kujdesshëm në lidhje me fjalët ose veprimet agresive, që mund të ngrenë tensionin dhe të na kthejnë në situatat që duam shmangur.

Lexo po ashtu:  “Ambasadorin rus e kam mik, por nuk raportoj tek ai"

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

EWB: Sa mendoni se situata e sigurisë ka ndryshuar në dy vitet e fundit, pasi Mali i Zi u fut në NATO dhe tani pasi Maqedonia Veriore filloi procesin e vet të pranimit në NATO?

CJ: Bashkimi me NATO-n ka qenë një përvojë shumë pozitive për të gjitha vendet. Është një sukses i madh dhe mendoj, nga një perspektivë e Ballkanit Perëndimor, gjithashtu na ndihmon në forcimin e Aleancës dhe sigurimin e stabilitetit dhe sigurisë në rajon.

Pra, në këtë kuptim, duke shtuar se kombi i 29-të që u bashkua më 2017, dhe tani Republika e Maqedonisë Veriore e cila ka filluar procesin e bashkimit, është një lajm i mirë. Ne e respektojmë plotësisht faktin se disa vende vendosin të mos hyjnë në NATO dhe nuk na pengon që të punojmë me ta shumë afër. Do t’ju jap disa shembuj: Austria, Zvicra, Suedia, Finlanda, vetëm për të përmendur disa.

EWB: A mendoni se mundësia e kërcënimeve të jashtme në rajon – këtu unë kryesisht nënkuptoj ndikimin rus që duket se ka qenë një shqetësim për NATO-n dy vitet e fundit – është zvogëluar në vitet e fundit duke pasur parasysh pranimin e Malit të Zi në NATO dhe së shpejti në pranimin e Maqedonisë Veriore?

Lexo po ashtu:  E thotë Ambasadori i Gjermanisë Rohde: Kosova s’rrezikohet, e ruan KFOR-i

CJ: Për NATO-n, është e rëndësishme që partneriteti që ne kemi krijuar me Serbinë vazhdon të përparojë. Kthehu në Rusi, sigurisht, ata po përpiqen të ndikojnë në rajon dhe po shikojmë atë që po bëjnë, por gjithashtu po shikojnë atë që po bëjmë. Ne duam që vendet të jenë në gjendje të veprojnë dhe të marrin vendimet e tyre politike pavarësisht pa presion nga forcat e jashtme.

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

EWB: A mendoni se pa anëtarësimin e plotë të vendeve të Ballkanit Perëndimor në NATO, mund të flasim për sigurinë dhe stabilitetin e plotë të rajonit?

CJ: Çdo vend vendos nëse duan të anëtarësohen në NATO apo jo. Situata aktualisht është e qëndrueshme, kemi marrëdhënie të mira me kombet që nuk janë pjesë e NATO-s, dhe ne jemi të lumtur për këtë.

EWB: Ka shqetësime se zgjerimi i BE në Ballkanin Perëndimor mund të ndalet dhe se zgjerimi i NATO-s është diçka kompensimi – një proces që duhet të stabilizojë rajonin në mungesë të perspektivave të integrimit në BE. Si e komentoni këtë deklaratë?

Lexo po ashtu:  Dibra, thesar natyror me kaq shumë për t’ju dhënë

CJ: Në të vërtetë, ajo që po thua është pak spekulime, por ajo që unë do të thosha për rajonin është se të qenit pjesë e integrimit euro-atllantik është për ata që e duan atë dhe ne do ta mirëpresim atë, dhe sa për ata të cilët nuk duan të jenë pjesë e Aleancës, ne do ta respektojmë vendimin e tyre. Bashkimi me BE dhe anëtarësimi në NATO ka dhënë përfitime për vendet dhe qytetarët e tyre. Por ky është vendimi – një vendim sovran që duhet të bëhet nga një vend sovran.

EWB: Si e vlerësoni bashkëpunimin midis NATO-s dhe Serbisë, pasi duket se po rritet gjatë dy viteve të fundit?

CJ: Marrëdhënia me të vërtetë është e mirë. Kjo na ndihmon në thellimin e dialogut politik midis NATO-s dhe Serbisë, gjithashtu ka aspekt praktik të bashkëpunimit, ne kemi programe në fushën ushtarake, në fushën shkencore dhe teknologjike dhe e gjithë kjo është përfitim reciprok si për NATO-n ashtu edhe për Serbinë. Pra, po ecën mirë.EWB/ Përktheu dhe përshtati MekuliPress.com

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!