Qeveria e pakorruptuar Kurti 2 ka nisur procesin për zhbllokimin e procedurave që i trajtonin qytetarët e Republikës së Shqipërisë, të cilët punojnë e jetonë në Kosovë, sikur të ishin të huaj, shkruan MekuliPress.com

Ky proces, që më herët mbahej i bllokuar nga qeveritë e regjimit të vjetër, do të eliminojë nevojën për lejet e punës dhe do të liberalizojë lejet e qëndrimit për qytetarët e Republikës së Shqipërisë në Republikën e Kosovës.

Jo “Minishengeni”, por MakroShengeni, duhet të nisë së pari në mes të kombit shqiptar, e më pas me fqinjtë ballkanik. Shqiptarët duhet të fillojnë një bashkim ekonomik, kulturor e politik, të quajtur MakroShengen, e më pas, pas analizave dhe hulumtimeve gjeo-okonomike e politike të filloj një aleancë “Ballkanike”, me epiqendër kombin politik e ekonomik, pra kombin shqiptarë, shkruan MekuliPress.com. Tjera levizje politike, të kamufluara me ato ekonomike e kulturore, për momentin, janë të rrezikshme e të dëmshme për gjeo-politikën shqiptare.

Lexo po ashtu:  Kosovë/ Vazhdon dita e dytë e grevës në arsim
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!