Ndër veçoritë më të dallueshme të popullit shqiptar janë padyshim fjalët e urta popullore. Ato janë transmetuar brez pas brezi dhe janë pasuruar në varësi të rrethanave shoqërore.

Si më poshtë MekuliPress ju sjellë disa fjalë të urta shqiptare:

Gjuha vete ku dhemb dhëmbi!

Ju pëlqen!

Gruaja e fut shejtanin në shishe!

Ai që di më së shumti, flet më së paku!

Bie një gur, e lëviz një mur!

Dhe sikur deti kos të bëhet, për të varfrin nuk gjendet lugë!

Budallait hapi rrugë!

Mos u mbaj se je, mos u mbaj se ke; kur te vesh matanë, veç dy metra dhe!

Të flasësh pa menduar, është si të zbrazësh pushkën pa e vënë në shenjë!

Më mirë një luan në krye të gomarëve, sesa një gomar në krye te luanëve!

Me thuaj ç´shokë ke, të të them se cili je!

Lexo po ashtu:  Horoskopi i muajit Shkurt 2022. Çfarë ju rezervon pranvera në ardhje?
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!