Zakonet dhe traditat e martesave janë të ndryshme thuajse për çdo vend, por në disa vende këto tradita rezultojnë të jenë disi më të veçanta.

Për shembull, në Filipine, në momenn që djali kërkon dorën e vajzës tek familja e saj ai duhet të bëjë edhe disa punë shtëpie për t’i treguar prindërve të nuses së ardhshme se ai është në gjendje të kujdeset për vajzën.

Ndërsa në Sudan, vajza që do të lërë shtëpinë për të shkuar tek burri konsiderohet si një humbje ekonomike. Për këtë arsye dhëndri duhet të kompensojë këtë “humbje” me katër lopë.

Ju pëlqen!

Në Kinë, data e martesës nuk vendoset kurrë në qoftë se çifti nuk konsultohet paraprakisht me astrologun për të kuptuar se kush ditë sjell më shumë fat për ta.

Në Suedi, babai i nuses vendos një monedhë argjendi në këpucën e majtë të vajzës, ndërsa nëna vendos një monedhë floriri në këpucën e djathtë. Ky rit përfaqëson një lloj garancie që çii të mos për të ardhura.

Lexo po ashtu:  Dasma e Ferdanesë!
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!