Agjencia amerikane “NASA” zbuloi se një asteroid më i madh se “Statuja e Lirisë” po lëviz nëpër galaktikë me një shpejtësi prej 61,155 km në orë dhe do të kalojë pranë Tokës ditën e sotme, 27 maj. Qendra për Studimet e Objekteve të Tokës, konfirmoi ekzistencën e shkëmbit hapësinor përmes faqes së saj të internetit. Sipas Agjencisë Evropiane të Hapësirës, ​​zbulimi i asteroidit ndodhi më 3 maj. Asteroidi, i quajtur 2021 JF1, po afrohet nëpër galaktikë me 38,000 milje në orë (61,155 km në orë), sipas NEO NASA’s Close Close Approaches List.

NASA thotë se diametri i vlerësuar i 2021 JF1 është midis 95 dhe 210 metra, gjë që e bën atë më të madh se Statuja e Lirisë në New York, e cila ka një lartësi prej 93 metrash. Pritet që asteroidi të kalojë rreth 3.2 milion milje nga Toka. Kjo mund të tingëllojë shumë larg, por është relativisht afër në aspektin hapësinor dhe NASA konsideron gjithçka që kalon brenda 120 milion miljeve të planetit tonë si objekte afër Tokës.

Lexo po ashtu:  Marin Mema përplaset me Ramën: Po e kërkojmë fajin tek media, s’është ajo macja e zezë e kësaj historie
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!