IBM ka krijuar një procesor kuantik, i cili e tejkalon disa herë punën që mund të bëjë një kompjuter tradicional. Procesori i ri Eagle mund të trajtojë 127 kubit, një masë e fuqisë llogaritëse kuantike.

Është më i fuqishëm se çdo gjë tjetër”, thotë CEO i IBM, Arvind Krishna, për Axios në HBO.

Ndërsa kompjuterat tradicionalë përdorin njësitë një dhe zero dhe mund të provojnë shumë mundësi për të zgjidhur problemet, kompjuteri kuantik zbulon përgjigjen e duhur, duke e bërë atë të përshtatshme për zgjidhjen.

Ju pëlqen!

Megjithatë, kompjuteri kuantik nuk mund të zgjidhë çdo problem. Por Krishna thekson se pavarësisht kësaj, nuk mund të bësh punën që mund të bëjë ky kompjuter në një makinë tradicionale. “Do të duhej një kompjuter normal më i madh se ky planet për ta bërë këtë”.

Falë procesorit Eagle, kompjuterët kuantikë do të jenë në gjendje të thyejnë shumë nga sistemet e sotme të enkriptimit.

Duhet thënë se IBM nuk ka pasur performancën financiare të gjigantëve të tjerë të teknologjisë dhe, si rezultat, nuk i ka parë veten të rritet ashtu siç ka ndodhur me Apple, Facebook dhe Google.

Lexo po ashtu:  Google ridizajnon aplikacionin për të na kujtuar se ekziston

Kompjuterat kuantikë mund të ndihmojnë në adresimin e problemeve që janë shumë sfiduese edhe për superkompjuterët më të fuqishëm të sotëm, si p.sh. se si të përmirësohen bateritë ose të kapen emetimet e karbonit.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!