Një ndërtesë mbi 320 metra e lartë do të ndërtohet në Danimarkë, konkretisht në Brande, një qytet prej 7,000 banorësh.

Kjo kullë, e projektuar nga studioja arkitekturore “Dorte Mandrup”, nuk do të jetë vetëm ndërtesa më e lartë në Danimarkë, por më e larta në Evropën Perëndimore.

“Do të jetë një pikë referimi që vendos Brande në hartë”, tha Anders Krogh Vogdrup, kreu i ndërtimeve, pasi këshilli vendor votoi projektin muajin e kaluar, transmeton ‘Scan’.

Ju pëlqen!

Në këtë qytet, peizazhi përreth është aq i sheshtë sa që kulla do të jetë e dukshme nga 60 km larg, përcjell albinfo.ch.

“Është e vështirë për të gjetur ndonjë qytetar që është kundër kullës. Të gjithë mendojnë se kjo është një ide fantastike, dhe unë gjithashtu “, shprehet Morten Dickmann, gazetar i gazetës lokale. “Mediat daneze të mediave u përpoqën të gjenin dikë që kundërshtonte, por ata nuk mund të gjenin askënd”, thekson ai.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike!