Schipa rrjedh nga një familje arbëreshe. Ai studioi në Milano dhe bëri debutimin e tij operistik në moshën 21 vjeç në 1910 në Vercelli. Ai më pas u shfaq në të gjithë Italinë dhe në Buenos Aires, Argjentinë, duke u bërë kështu një nga tenorët më të mëdhenj të shekullit XX, shkruan KultPlus.

Nga 1929-1949 ai performoi rregullisht në Itali, përfshirë në La Scala, Milano dhe në Opera të Romës. Ai u kthye në Buenos Aires për të kënduar në vitin 1954.

Schipa bëri shumë këngë gjatë karrierës së tij, duke filluar në Itali në vitin 1913. Ai gjithashtu regjistroi disa tangos, disa prej të cilave u krijuan prej tij në spanjisht, kryesisht në Buenos Aires dhe Neë York. Falë turneve të tij të hershme të Amerikës Latine, Schipa ishte një tenor shumë i njohur edhe në Amerikën Latine.

Ju pëlqen!

Më 1941, Schipa realizo koncertin e tij të fundit në Met para se të kthehej në Italinë Fashiste të regjimit Benito Mussolin. Pasi u kthye në Shtetet e Bashkuara, koncerti i tij i parë pas luftës nuk shkoi edhe aq mirë.

Schipa u tërhoq nga skena operative në 1958 për të dhënë mësim zëri, në Budapest.

Ai vdiq nga diabeti 16 dhjetor 1965 në moshën 77 në Manhattan, Neë York City, ndërsa jepte mësime atje.

Image result for Raffaele Amedeo Schipa"
Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.