Besohet se 10 milionë ukrainas janë zhvendosur brenda ose jashtë shtetit, prej shpërthimit të luftës.

Më shumë se 2.1 milionë njerëz kanë ikur në Poloni, ka thënë Garda Kufitare polake.

Sipas të dhënave të Universitetit të Varshavës, rreth 1.2 milion refugjatë janë ende në Poloni, ndërsa pjesa tjetër ka kaluar në shtetet tjera.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!