Mbeturinat, – Poezi nga Mark Strand

E zbraza veten në emër të të tjerëve
I zbraza xhepat
I hoqa këpucët dhe buzë rrugës i lashë
Natën i ktheva akrepat e orës
E hapa albumin e familjes dhe vetveten gjeta aty djaloshar

O Zot, çfarë ka ndodhur ?
Orët e kanë kryer punën e tyre.
Thërita në to emrin tim.
Thash veçse një lamtumirë.
Fjalët ndoqën njëra-tjetrën tatëpjetë.
E dua fort gruan time por largojeni pë një moment.
Prindrit e mi të ngritur nga fronat e tyre,
Në dhomëzat e qumështa të reve qiellore.
E si mund të këndoj ?
Koha më thotë se cili jam.
Kam ndryshuar dhe kam mbetur i pa prekur.
E zbraza veten nga jeta ime,
Dhe jeta ime është gjithçka që ka mbetur.

Ju pëlqen!

Biografia e Mark Strand

Mark Strand ishte poet, eseist dhe përkthyes kanadezo amerikan. Është i lindur në Kanada në ishullin Princ Eduard dhe është rritur dhe edukuar në SHBA si dhe në disa prej vendeve të Amerikës së Jugut. Mban autorësinë e dhjetë librave poetikë duke përfshirë më të njohurin “Blizzard of One” (1998), për të cilëne fitoi Çmimin Pulitzer, për poezi nëvitin 1999. Strand ka lindur në vitin 1934 në Summerside, Prince Edward Island, Kanada. I ngritur në një familje shekullore çifute, ai kaloi vitet e tij të hershme në Amerikën e Veriut dhe pjesën më të madhe të adoleshencës së tij në Amerikën Jugore dhe Qendrore. Fusha u diplomua nga Shkolla Oakwood Friends në 1951 dhe në vitin 1957 fitoi B.A. nga Kolegji i Antiokisë në Ohajo. Ai pastaj studioi pikturë nën Josef Albers në Yale University, ku ai fitoi një B.F.A në vitin 1959. Në një bursë të Komisionit Amerikan Fulbright, Strand studioi poezinë italiane të shekullit të 19-të në Firence në vitet 1960-61. Ai ndoqi punëtorinë e shkrimtarëve të Iowa-s në Universitetin e Ajovës vitin e ardhshëm dhe fitoi një Master të Arteve në vitin 1962. Në vitin 1965 ai kaloi një vit në Brazil si Ligjërues Fulbright.

Në vitin 1981, Strand u zgjodh anëtar i Akademisë Amerikane të Arteve dhe Letrave. Ai shërbeu si Konsulente për Poet Laureate në Poezi në Bibliotekën e Kongresit gjatë periudhës 1990-91. Në vitin 1997, ai u largua nga Universiteti Johns Hopkins për të pranuar Andrew MacLeish të Shkëlqyeshëm Profesionin e Shërbimit të Mendimit Social në Komitetin e Mendimit Social në Universitetin e Çikagos. Nga 2005 deri në vdekjen e tij, Strand mësoi letërsi dhe shkrim krijues në Universitetin e Kolumbias, në New York City. Strand mori çmime të shumta, duke përfshirë një Fellowship MacArthur në 1987 dhe Çmimin Pulitzer 1999 për Poezinë, për Blizzard of One. Strand vdiq nga liposarkoma më 29 nëntor 2014, në Bruklin, Nju Jork.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!