18 marsi i vitit 1944 ishte dita kur u martua dikush në Aushvic.

Në kampin e tmerrit të Holokaustit, një madrilene dhe një austriak gjetën dashurinë dhe u martuan. Margarita Ferrer Rey dhe Rudolf Friemel u martuan me lejen e forcave SS.

Çifti u njoh gjatë Luftës Civile Spanjolle, pasi Friemel u radhit te Brigada Internacionale.

Ju pëlqen!

Ata fillimisht u martuan në Spanjë dhe më pas edhe në Gjermani.

Ata ishin martuar paraprakisht, sepse në vitin 1941 lindi fëmija i parë – Eduardi. Megjithatë, me lejen e nazistëve, u realizua një martesë e cila mbeti e dokumentuar në fotografi falë Wilhelm Brasse – personi që e realizoi fotografinë e cila mbetet në Arkivin e Aushvic-Birkenau. Kishte qenë dëshirë e çiftit, ndoshta thellë në vete e dinin se do të vdisnin, së paku njëri prej tyre, që të realizohej një dasmë brenda tmerrit.

Margarita ishte e lirë, në Francë, por pasi burrin e saj e morën për ta dërguar së pari në Dachau e më pas në Aushvic, ajo hyri bashkë me djalin e tyre në Aushvic dhe u realizua një festë e vogël.

Lexo po ashtu:  Zbulohet pas 74 vjetësh spiuni i katërt i sovjetikëve në projektin amerikan të bombës atomike

Por tragjedia është se në Aushvic asgjë nuk ishte ashtu siç dukej. Me 30 dhjetor të vitit 1944, Friemel përfundoi në një prej dhomave të gazit. Margarita e vazhdoi jetën e saj me djalin e saj në Shtutgart.

Ngjarja në histori mbetet si një prej akteve më cinike të nazistëve dhe forcave SS.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!