Qeveria greke shpall non grata ambasadorin Libian në Athinë, duke i lënë një afat treditor që të largohet nga vendi.

Shkak është bërë një marrëveshje e nënshkruar më 27 nëntor midis Libisë dhe Turqisë për hartimin e një kufiri detar midis dy vendeve afër Kretës.

“Këtë mëngjes, Ambasadori i Libisë në Athinë u thirr në Ministrinë e Jashtme, ku ai u informua lidhur me vendimin për dëbimin e tij. Atij iu dha një afat prej 72 orësh për të lënë vendin, “tha Ministri i Jashtëm Nikos Dendias.

Ju pëlqen!

Ministri i jashtëm vuri në dukje se vendimi i dëbimit ishte një shprehje e pakënaqësisë së qeverisë Greke ndaj qeverisë së Tripolit dhe theksoi se ajo u mor pasi “pala libiane nuk i plotësoi kushtet që i kishin caktuar”.

Z. Dendias shtoi se teksti i marrëveshjes mban firmën e Ministrit të Jashtëm të Libisë, i cili në shtator i dha garanci palës greke për të kundërtën.

“Dëbimi nuk është një ndërprerje e marrëdhënieve diplomatike”, theksoi Ministri i Jashtëm.

Diplomatit libian Younis AB Menfi i ishte kërkuar nga qeveria greke që të paraqesë deri të premten e sotme, 6 dhjetor, përmbajtjen e kësaj marrëveshje.

Por duke qenë se Ambasada Libiane nuk e bëri këtë, qeveria greke e mori projekt-marrëveshjen nga një burim i tretë.

Ndërkohë u njoftua që të enjten e ardhshme, 12 dhjetor, Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve Libianë, Angela Saleh Issa Gëaider, do të jetë në Athinë me ftesë të kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve.

Takimi në Dhomën e Përfaqësuesve do të mbahet pas votimit të Parlamentit Libian për një memorandum mirëkuptimi midis qeverisë turke dhe qeverisë së pajtimit kombëtar në Libi me qendër në Tripoli.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.