Ish-deputeti në Kuvendin e RMV-së dhe ish-komandanti i UÇK-së, Hysni Shaqiri, ka dhënë mesazhin e tij në protestën e së premtës.

Ai tha se është momenti i duhur për shqiptarët e Maqedonisë që ta bëjnë hapin e duhur për t’i ndihmuar zgjidhjen e të gjitha rasteve të montuara nga gjykatat vendore.

“Në mundemi ta bëjmë këtë vetëm në një krizë politike. Këtë situatë mund ta sjellë fakori politik shqiptar. Nuk është me rëndësi a bie qeveria, le të mbajnë llogari maqedonasit për këtë. Në këtë momente është me rëndësi ta bëjmë atë që nuk e kemi bërë as në vitin 2001. Tani maqedonasit duhet ta kuptojnë se pa shqiptarë të barabartë nuk ka bashkëjetëse. Nëse maqedonasit nuk e duan bashkëjetësen, atëherë faktori politik shqiptar duhet të mbidhet dhe flasë për ndarjen e Maqedonisë”, u shpreh ai.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.