Fotoja e mesiperme eshte nje nder me te njohurat ne historiografine komuniste. Ajo i takon vitit 1936 kur u transferuan nga Shkodra ne Gjirokaster eshtrat e Cerciz Topullit dhe Muco Qullit. Fotoja eshte shkrepur ne ballkonin e Bashkise se Shkodres dhe autor i saj eshte Gege Marubi.

Ne foto duket Enver Hoxha, student ne ate kohe, duke pershendetur. Por ne foton reale Hoxha eshte ne ballkon me shume te tjere. Ne vitet e komunizmit, fotoja u retushua dhe u botua vetem me Enver Hoxhen ne ballkon. Ne i kemi dhene te dyja fotot per te bere diferencen.

/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

*** VINI RE! Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon gazetën dhe kritikën tonë. Ndihmoje MekuliPress - Mbështete median e pavarur kombëtare.
Loading...
[wpedon id=16879]