Pesë makina elektrike Volkswagen pajisur me teknologjinë më të fundit në autonomi tani po lëvizin në disa nga rrugët e Hamburgut. Prodhuesi i makinave njoftoi të mërkurën se janë duke u zhvilluar testet e para të automjeteve me automatizimin e nivelit 4 në një qytet të madh gjerman. Veturat e-Golf Volkswagen janë testuar për të trajtuar modelet komplekse të trafikut urban pa ndihmën e shoferëve, edhe pse ata duhet të jenë të gatshëm të ndërhyjnë. Automatizimi i nivelit 5, kategoria e vetme më e lartë, kërkon që automjeti të kryejë të gjitha detyrat, duke e kthyer çdo kalimtar në një pasagjer. Makinat po udhëtojnë në tre kilometra rrugë urbane të Hamburgut, ku janë instaluar sinjale të reja dhe sisteme të tjera të menaxhimit të trafikut për të lehtësuar nisjen autonome.

Qëllimi është për të mundësuar gjashtë kilometra të rrugëve të qytetit deri në vitin 2020 me infrastrukturën e re, që lejon automjetet dhe sistemet e menaxhimit të trafikut të komunikojnë me njëri-tjetrin. Volkswagen thotë se kompjuterët e fshehur në çdo makinë testuese përmbajnë fuqinë përpunuese të 15 laptopëve, duke lejuar që deri në 5 gb të dhëna të komunikohen çdo minutë.

Makinat janë gjithashtu të pajisura me 11 skanera lazer, shtatë radarë dhe 14 kamera. Axel Heinrich, kreu i hulumtimit të grupit Volkswagen, tha se testet përqëndrohen në mundësitë teknike, si dhe në kërkesat e infrastrukturës urbane. Me qëllim që makinat të jenë më të sigurta dhe më të rehatshme në të ardhmen, automjetet jo vetëm që duhet të bëhen autonome dhe më inteligjente, por edhe qytetet duhet gjithashtu të sigurojnë një ekosistem dixhital.
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Ju pëlqen!

Qeveria gjermane po financon vende të ngjashme në Berlin, Braunschweig, Dresden, Düsseldorf, Ingolstadt dhe Mynih për të inkurajuar testimin autonom të automjeteve në ato qytete.

Nisja autonome mund të testohet kudo në Gjermani, nën kushte të caktuar. Përgjegjësia për testet u takon përdoruesve. Volkswagen dhe shumë nga rivalët e saj global po investojnë shumë në makinat pa shofer. Ndërmarrjet e tjera të teknologjisë, duke përfshirë Uber, po testojnë teknologji të ngjashme, siç janë prodhuesit e makinave tradicionale si Ford, General Motors dhe Nissan.

Automjetet gjermane Daimler dhe BMW, të cilat konkurrojnë kundër njëri-tjetrit në tregun e makinave luksoze, kanë formuar një partneritet strategjik të fokusuar në makinat pa shofer. Ata po testojnë makina të nivelit 4 në Kinë.

CNN /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!