Singapori është vendosur të presë shërbimin e parë në botë të taksive ajrore me energji elektrike në fund të vitit 2023, sipas Volocopter GmbH, e cila po zhvillon artizanatin vertikal të ngritjes.

Prodhuesi gjerman është i përkushtuar të fillojë operacionet brenda tre viteve pasi të ketë përfunduar provat e fluturimit, vlerësimin dhe certifikimin në bashkëpunim me qytetin-shtet, tha ai në një deklaratë të Mërkurën. Biletat për një udhëtim 15-minutësh që kushtojnë 300 euro (364 dollarë) janë tashmë në shitje.

Volocopter përfundoi një fluturim demonstrues mbi zonën e Gjirit Marina të Singaporit në Tetor të vitit të kaluar dhe rruga e parë tregtare ka të ngjarë të fluturojë turistë mbi të njëjtin rreth, duke ofruar pamje spektakolare të horizontit, tha kompania. Shërbimet e mëvonshme mund të përfshijnë udhëtime ndërkufitare.

Ju pëlqen!

Singapori është në krye të planeve për të futur taksi fluturuese falë një regjimi rregullator më mikpritës sesa në disa vende të tjera. Ndërsa ky mjet i ri mund të zëvendësojë helikopterë dhe aeroplanë të lehtë në disa rrugë, ato do të ishin gjithashtu të vogla dhe të shkathëta për të fluturuar thellë brenda qyteteve dhe për të zbarkuar në hapësira ​​minimale.

“Singapori është i njohur për rolin e tij udhëheqës në përshtatjen dhe jetesën e teknologjive të reja,” tha Kryeshefi Ekzekutiv i Volocopter Florian Reuter, duke shtuar se aftësitë lokale në kërkimin e baterive, shkencën e materialit dhe vlerësimin e rrugës për operacionet autonome do të jenë thelbësore për projektin.

Volocopter, i cili numëron prodhuesit e çipave kompjuterikë Intel Corp dhe prodhuesit e automjeteve Daimler AG dhe Geely si investitorë, planifikon të krijojë një ekip prej 50 pilotësh, inxhinierësh dhe specialistësh operacionesh për të mbështetur fluturimet e Singaporit.

Mjeti i së ardhmes fillimisht do të mbajnë një pilot dhe një klient, megjithëse shërbimet mund të kalojnë në dy pasagjerë sapo të merren miratimet për funksionimin autonom. Çmimet e biletave duhet të bien ndjeshëm sapo fluturimet të bëhen më të disponueshme, sipas Volocopter.

Marrja e miratimeve të nevojshme nga Autoriteti i Aviacionit Civil të Singaporit dhe Agjencia e Sigurisë së Aviacionit të Bashkimit Europian do të jetë një parakusht për fluturimet, tha kompania. (Bloomberg)

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.